Erişilebilirlik

Paris Suikasti Soruşturması Sil Baştan


Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez davasının tek tutuklu sanığı Ömer Güney'in cezaevinde ölmesi nedeniyle kapanan davanın ardından, Paris terörle mücadele savcılığı cinayete ilişkin yeniden ön soruşturma başlattı.

Paris'te 9 Ocak 2013'te Kürt Enformasyon Merkezi'nde uğradıkları silahlı saldırıda 10 kurşunla öldürülen 3 kadın cinayetinin tek faili 34 yaşındaki Ömer Güney, beynindeki tümör nedeniyle geçirdiği rahatsızlık sonunda Aralık 2016'da cezaevinde ölmüştü.

Ömer Güney'in mahkeme karşısına çıkacağı 23 Ocak tarihinden bir kaç hafta önce yaşamını yitirmesi üzerine kurban yakınları avukatları aracılığıyla, Şubat ayında yeni bir suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Paris anti terör savcılığı bu başvuruyu geçtiğimiz Çarşamba günü kabul ederek soruşturma görevini Anti-terör Müdürlüğü, terörle bağlantılı suikastleri çözmekle görevli adli polis birimi SDAT'a verdi.

Kurban ailelerinin avukatı Antoine Comte, "Bu aileler için büyük bir adım. Bu soruşturmanın devam edebileceği anlamına geliyor" dedi.

Paris anti terör savcılığının bu kararı suikast dava sürecinin yeniden açılması anlamına geliyor. Ön soruşturma aşamasının tamamlanmasının ardından, davayla ilgili yeni bir soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek.

Fransız adli teammüllerne göre yaklaşık 2 yıl süren soruşturmanın ardından da, soruşturma hakimleri yeniden dava açılmasına karar verebilecekler. Ancak avukatlar bu soruşturmanın daha önce de yapıldığına dikkat çekerek, soruşturmanın daha da kısa bir sürede tamamlanabileceğini dile getiriyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG