Erişilebilirlik

Paris Saldırılarının Zanlısı Mahkemede


Fransa'da 13 Kasım saldırılarında 131 kişiyi öldürme suçuyla hakkında dava açılan Salah Abdeslam’ın mahkemesi başladı.

Belçika’nın geçen ay Fransa’ya iade ettiği Abdeslam, Paris’te çıkarıldığı mahkemede sadece hücresindeki kameralardan şikayet etti ve saldırı ile ilgili susma hakkını kullandı.

Abdeslam, neden konuşmak istemediğini açıklamayı reddetti. Terör zanlısı, Belçika’daki sorgusunda iadesi halinde Fransız yargısıyla işbirliği yapacağı sözlerine de riayet etmedi ve detaylı bilgi vermekten kaçındı.

Salah Abdeslam’ın avukatı Franck Berton da, cezaevi şartları nedeniyle müvekkilinin uzlaşmadığını söyledi. Berton yine de Abdeslam’ın, Fransız yetkililerle işbirliği yapmasını bekliyor.

Abdüsselam, Brüksel’de Belçika polisinin düzenlediği operasyonla ele geçirilmiş ve savunması için Fransa'nın en ünlü ceza avukatlarından Frank Berton'u seçmişti.

26 yaşındaki Fas asıllı Belçika vatandaşının Paris saldırılarında lojistik rol oynadığı ve üç intihar bombacısını, saldırının düzenlediği stada götürdüğü iddia ediliyor. Abdelselam’ın saldırıda kendini patlatmayı planladığı, ancak son anda bundan vazgeçtiği sanılıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG