Erişilebilirlik

Paris Saldırganı Daha Önce Gözaltına Alınıp Serbest Bırakılmış


Fransız yetkililer Paris saldırganının Şubat ayında polisi tehdit etmekten gözaltına alındığını, daha sonra da serbest bırakıldığını belirtti.

Yetkililer, saldırganın Şubat ayı sonunda polis ile tehdit içeren şekilde konuştuğu için gözaltına alındığını ancak kanıt olmadığı için serbest bırakıldığını belirtti. Saldırgan 2003 yılında da cinayete teşebbüsten suçlu bulunmuştu.

Saldırgan Paris’in ünlü caddesi Champs-Elysees yakınlarında polis aracına ateş açtıktan sonra öldürülmüştü. Saldırının hemen ardından IŞİD saldırıyı üstlendiklerini duyurmuştu.

İkinci saldırgan olduğu belirtilen kişi teslim oldu

Saldırıyla bağlantılı olduğu belirtilen Belçikalı bir kişi ise Antwerp’te polislere teslim oldu. Belçikalı savcı, sosyal medyada kendisinin bir numaralı terör şüphelisi olduğu yönündeki haberleri gören kişinin polise teslim olduğunu belirtti. Ancak bu kişi ve bağlantıları ile ilgili daha fazla bilgi paylaşılmadı

Belçika İçişleri Bakanı, IŞİD’in polise saldıran kişinin ismini yanlış verdiğini kaydetti. IŞİD benzer saldırılardaki durumun aksine bu defa süratle saldırıyı üstlendiğini açıkladı. IŞİD’in açıklamasında saldırganın adı yerine takma ismini kullanması saldırganın Belçikalı ya da Belçika ile bağlantısının olabileceği anlamına gelebileceği ifade ediliyor.

İçişleri Bakanı Jan Jambon, saldırganın Belçikalı olmadığını, Fransız olduğunu kaydetti. Saldırıyı üstlenen IŞİD, saldırganı kendilerinin savaşçılarından biri olan Belçikalı Abu Yusuf olarak açıkladı. Paris polisi öldürülen saldırganın kimliğini tespit etti ancak kim olduğunu ve IŞİD ile bağlantılı olup olmadığını açıklamadı.Polis saldırganın ailesinden 3 kişiyi gözaltına alarak sorguladı.

Saldırı sonrası Cuma günü Paris’in meşhur caddesi Champs-Elysees’de hayat normale döndü. Polisin hayatını kaybettiği yere çiçekler bırakıldı.

Saldırı Sonrası Champs Elysees'de Hayat Normale Dönüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Le Pen’e tepki

Saldırı Fransa’daki siyasi bölünmüşlüğü daha da derinleştirdi. Başbakan, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen’i saldırıdan kazanç çıkarmaya çalışmakla suçladı.

Le Pen’in hükümetin aşırılarla savaşını sert biçimde eleştirmesinin ardından konuşan Başbakan Bernard Cazeneuve, Le Pen’in partisinin 2014’te anti-terör, 2015’te de istihbarat servislerinin kaynağını artıracak yasaya karşı oy kullandığını belirtti.

Cazeneuve, “Son 5 yılda yapılan herşeyi unutmuşa benziyor, ciddi bir öneride bulunmadan herşeye muhalefet etmesini, her dramdan sonra da Ulusal Cephe kar etme peşinde. Utanmadan kendi çıkarı için korku yayıyor” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG