Erişilebilirlik

Paris Operasyonunda İki Militan Öldü


Paris’teki terör katliamının şüphelilerini ele geçirme çalışmaları devam ediyor. Fransız polisinin, Paris’in kuzeyindeki Saint-Denis kasabasında düzenlediği baskında iki militanın öldüğü kaydedildi.

Paris Başsavcısı Fraçois Mollins, saldırıların beyni olduğuna inanılan kişinin Fas uyruklu Belçika vatandaşı Abdülhamit Abaaoud’un peşinde olduklarını doğruladı ancak Abaaoud’un yedi saat süren Saint-Denis operasyonunda ele geçirip geçirilmediği konusunda bilgi vermedi.

Molins gazetecilere yaptığı açıklamada, telefon dinlemeleri ve takip sonucunda Abaaoud’un Saint-Denis’te bulunduğuna inandıklarını söyledi. Saint-Denis kasabası, geçen haftaki saldırılardan birinin düzenlendiği futbol stadyumunun yakınında bulunuyor.

Savcılık, baskında ölen iki militandan birinin üzerindeki bombayı patlatan bir kadın terörist olduğunu açıkladı. Kasaba merkezindeki bir apartman dairesini hedef alan polis baskınında, yedi şüpheli de tutuklandı.

Molins, yetkililerin tutuklanan şahısların kimliklerini araştırdığını söyledi.

Operasyon sırasında üç polisin yaralandığı ve bir polis köpeğinin öldüğü kaydedildi.

François Hollande: “IŞİD’le savaştayız”

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin IŞİD’le savaşta olduğunu ve militanları hedef alacak daha geniş bir koalisyon oluşturmak istediğini söyledi.

Paris banliyösü Saint-Denis’teki polis baskınından sonra belediye başkanlarıyla biraraya gelen Hollande, Paris saldırılarını üstlenen IŞİD’e karşı alınması gereken önlemlere değindi.

Hollande, terör ve benzer krizlere karşı daha etkin bir mücadele vermek için Fransa anayasasının değiştirilmesini önerdi. Bu önerilerin başında, terör suçundan hüküm giymiş çifte vatandaşlık sahibi kişilerin Fransız vatandaşlığından çıkarılması geliyor. Hollande, Fransa için tehdit oluşturduğu düşünülen mültecilere ülkeye giriş izni verilmemesi gerektiğini de söyledi.

Hollande’ın önerileri insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı, Charles de Gaulle adlı uçak gemisinin, Fransız ordusunun Suriye’de IŞİD’e karşı verdiği savaşa destek olmak üzere yola çıktığını söyledi.

Fransız savaş uçakları, IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka kentindeki hedeflerini bombalamaya devam ediyor. Fransa Savunma Bakanlığı, 10 savaş uçağının katıldığı bombardımanda IŞİD’e ait iki komuta merkezinin vurulduğunu açıkladı.

Fransız yetkililer, 13 Kasım akşamı Paris’te 129 kişinin ölümü ve 300’den fazla kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırılarıyla ilişkili diğer şüphelileri de aramayı sürdürüyor.

Saldırıların beyni olduğu düşünülen ve başka terör olaylarıyla da ilişkilendirilen Abaaoud’un, daha önce Suriye’de bulunduğu kaydedildi.

Abaaoud’un bu yıl en az bir kere Avrupa’ya giriş yaptığı bilgisi, istihbarat güvenliği ve Ortadoğu’da eğitim aldıktan sonra Avrupa’ya geri dönen cihatçılarla ilgili kaygıları arttırıyor.

Paris katliamını soruşturan ekipte görev alan ve adının açıklanmasını istenmeyen üç yetkili, saldırıyı gerçekleştirenler arasında kimliği henüz belirlenemeyen ve kaçak olan bir terörist daha bulunduğunu söyledi.

Belçika doğumlu terörist aranıyor

Fransız ve Belçikalı yetkililer, Belçika doğumlu Salah Abdeslam için tutuklama emri yayınladı. Ölen saldırganlardan birinin kardeşi olan Abdeslam her yerde aranıyor.

Paris saldırılarında, üçü stadyum yakınında, üçü Bataclan konser salonunda ve biri de saldırıya uğrayan restoran yakınında olmak üzere toplam yedi terörist öldü.

Bu arada yetkililer, silahlı bir grubun Paris’in en popüler mahallelerindeki bazı gece kulüplerine ateş açtığını açıkladı.

Paris polisi, 13 Kasım’daki saldırıdan sonra yapılan operasyonlarda katliamla ilişkisi olduğuna inanılan 16 kişiyi gözaltına aldı. Ayrıca, olağanüstü halin ilan edildiği kentte yapılan aramalarda altı adet silah ele geçirildi.

Paris katliamını yapan saldırganların kardeşi Muhammed Abdeslam haftasonu kısa bir süreliğine gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Saldırganın kardeşinden çağrı: “Teslim ol”

Bir Fransız televizyonuna konuşan Muhammed Abdeslam, “Biz aileyiz, onu düşünüyoruz, nerede olduğunu merak ediyoruz, yemek yiyor mu, korkuyor mu merak ediyoruz…Yapacağı en doğru şey teslim olmak. Böylece adli süreç başlar ve bu olayın aydınlatır,” dedi.

Yetkililer, Paris saldırılarının planlanmasında ve gerçekleştirilmesinde yaklaşık 20 kişinin rol oynadığını düşünüyor.

Öte yandan, yetkililer IŞİD’in Paris saldırılarını üstlendiği videoda görülen cihatçının kimliğini, 36 yaşındaki Fransız vatandaşı Fabien Clain olarak belirledi. Polis, Clain’in bu yıl Paris banliyösü Villejuif’teki bir kiliseye düzenlenen başarısız saldırı girişiminin arkasındaki cihatçı olmasından şüpheleniyor.

Paris’te Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşmesinden sonra gazetecilere açıklama yapan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ise, başta Amerika ve Fransa olmak üzere koalisyon güçlerinin IŞİD hedeflerine saldırıları yoğunlaştırmasının önümüzdeki haftalarda IŞİD militanlarını daha fazla köşeye sıkıştıracağını söyledi.

Hollande’ın, Amerika Başkanı Barack Obama’yla 24 Kasım’da Washington’da biraraya gelmesi ve IŞİD’le mücadeleyi yoğunlaştırma planlarını tartışması bekleniyor.

Terör şüphesi uçuşları aksatıyor

Air France, Salı günü Amerika’dan Paris’e gitmek üzere yola çıkan iki uçağının, terör şüphesiyle zorunlu iniş yaptığını doğruladı. Ancak, havayolu şirketi, kalkıştan hemen sonra ortaya çıkan terör şüphesiyle ilgili detaylı bilgi vermedi.

Federal Soruşturma Bürosu FBI, Los Angeles’tan Paris’e gitmek üzere kalkan ancak Utah eyaletindeki Salt Lake City’ye iniş yapan uçakta herhangi bir tehdit unsuru bulunmadığını açıkladı. Washington’dan kalkan başka bir Air France uçağı ise Kanada’ya iniş yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG