Erişilebilirlik

Paris-Kahire Seferi Yapan Uçak Düştü


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris-Kahire uçuşunu yapan Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağının düştüğünü doğruladı.

Hollande, yaptığı açıklamada, kazanın nedenini araştırdıklarını ve hiçbir ihtimalin gözardı edilmeyeceğini kaydetti.

Yunanistan ve Mısır’a ait arama kurtarma ekipleri, 66 yolcu ve mürettebatın bulunduğu uçağın enkazına ulaşmaya çalışıyor.

Yunan yetkililer, arama çalışmalarının Kerpe Adası’nın 130 deniz mili açığında yapıldığını kaydetti.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamennos, uçağın önce 90 derece sağa, sonra 360 derece sola döndüğünü, yüksekliğinin 11 bin 500 metreden 4 bin 500 metreye azaldığını ve en son da 3 bin metre yükseklikte tespit edildikten sonra kaybolduğunu açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Mısırlı yetkililerle irtibat halinde olduklarını ve arama kurtarma çalışmalarına dahil olmak istediklerini söyledi.

Mısır ve Fransa dışişleri bakanları birbirlerine taziyelerini bildirdi.

Kahire Havaalanı’nda yaptığı basın toplantısında konuşan Mısır Başbakanı Şerif İsmail, kazaya teknik bir sorunun ya da terör saldırısının yol açtığını söylemek için henüz çok erken olduğunu soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Mısır Havayolları’ndan yapılan açıklamada ise Airbus A320 tipi yolcu uçağıyla irtibatın Mısır hava sahasının yaklaşık 16 kilometre içine girdiği sırada kesildiği kaydedildi.

Uçakta, aralarında bir çocuk iki de bebeğin bulunduğu toplam 56 yolcu vardı. Suudi yetkililer, yolcular arasında Fransa, İngiltere, Mısır, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Sudan, Çad, Portekiz, Cezayir ve Kanada vatandaşlarının bulunduğunu açıkladı.

Mısır Havayolları, yolcu yakınları için özel telefon numaraları yayınladı ve havaalanında çevirmen ve doktorlar hazır tutuldu.

Havacılık uzmanları, her türlü spekülasyon ihtimaline karşı uyararak, kazaya neyin yol açmış olduğuyla ilgili sonuca varmak için çok erken olduğunu kaydediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG