Erişilebilirlik

Paris’i Karıştıran Saldırgan Yakalandı


Abdülhakim Dekhar

Paris’te BFM Televizyonu, Liberation Gazetesi ve Societe General Bankası’nda birbiri ardına saldırılar düzenleyerek 5 gündür tüm Fransız emniyetini peşinde koşturan Abdülhakim Dekhar (48) yakalandı

Paris’in kuzey banliyösü Bois Colombes’de bir otoparkta, iki mektup bırakarak intihara teşebbüs eden Dekhar’ın 1994 yılında Paris’i birbirine katan ve 4 polisi öldüren ‘Rey-Maupin davasında’ yardım ve yataklık etmekten 4 yıl ceza aldığı ortaya çıktı. 20 yıl önce anarşist ve radikal sol gruplarla ilişkili olan Dekhar’ın 15 yıl izini unutturduktan sonra yeniden ortaya çıkmasının nedenleri hala bilinmiyor. Bıraktığı iki mektupta medyayı sert şekilde eleştiren Dekhar, “faşist komploya ortak olan ve kapitalizmin yalanlarını halka küçük dozlarla yutturan o.... gazetecileri hedef aldığını” yazdı.

Fransa’da Holywood dizilerini aratmayan bir kovalamaca sonunda yakalanan Dekhar’ın Fransa’nın Metz kenti yakınlarında doğan Cezayir asıllı bir Fransız olduğu anlaşıldı. Fransa’yı 1994 yılında sarsan ve güvenlik güçlerinden silah çalmaya çalışan iki gencin adıyla anılan Rey-Maupin olayından yargılanan Dekhar, 4 polisin öldürüldüğü davada yardım ve yataklıktan 4 yıl cezaevine girmişti. Cezaevinden çıktıktan sonra İngiltere’ye giderek izini kaybettirdiği belirtilen Dekhar, 15 yıl boyunca, 15 Kasım Cuma gününe kadar hiçbir olaya bulaşmadı. Cuma günü BFM Televizyonu’na giderek tehditler savuran zanlı, 18 Kasım Pazartesi günü de Liberation gazetesine saldırdı. Pompalı tüfekle girişte bulunan fotoğrafçıya iki el ateş açan Dehkar, buradan da kaçarak, yolda bir araç sahibini rehin alıp, La Defense bölgesindeki Societe General bankasına saldırdı.

“Bir salaklık yaptım”

Fransız polisinin tüm olanaklarıyla peşine düştüğü Dekhar’ı Londra’da tanışarak dost olduğu ve zaman zaman evinde kaldığı kişi ele verdi. Yurt dışından döndükten sonra Dekhar’ı, metroda çekilen görüntülerinden tanıyan arkadaşı evinde kalan Dekhar’ı kovdu. Dekhar, “Ben bir salaklık yaptım. Ama beni kovarsan intihar ederim” diyerek kaçarken, arkadaşı da polisi aradı. Bu ihbar üzerine zanlının yerini tespit eden polis, Çarşamba akşamı saat 19.00’da Dekhar’ı Bois Colombes kentindeki bir otoparkta, bir aracın içinde yarı koma halinde buldu. Yapılan DNA karşılaştırmasında saldırıların da aynı kişi tarafından yapıldığı anlaşılınca polis dün sabah saat 00.44’de Dekhar’ın zanlı olduğunu resmen açıkladı. Hotel Dieu hastanesine kaldırılan Dekhar’ın durumunun iyi olduğu, ancak ifadesinin alınması için bilincinin açılmasının beklendiği belirtildi.

“Faşist komplo”

Yüksek dozda ilaç alarak intihar etmeye kalkan Dekhar, saldırıları neden yaptığını anlatmadan iki uzun mektup bıraktı. Uzun uzun Arap dünyasında yaşananlara değinen, Suriye ve Libya’da olanları eleştiren Abdülkerim Dekhar, “Medya faşist bir komplo peşinde. O... gazeteciler yalanlarını, küçük lokmalar halinde halka yutturmak için çalışıyorlar. Bankalar, medya ve banliyö politikaları aracılığı ile faşist rejimi yeniden getirmek istiyorlar” dedi. Bir örgüt bağlantısı ihtimalini dışlayan kriminoloji uzmanları Dekhar’ın ‘yalnız kurt’ ya da ‘anti-sosyal’ diye tanımlanan, Breivik olayında olduğu gibi, politik ya da dini görüşü nedeniyle toplumun gidişinden rahatsız olan, tek başına hareket eden saldırgan tipine uyduğunu kaydediyor.

Dekhar’ın 20 yıl sonra neden yeniden harekete geçtiği ise, zanlının ayılmasından sonra yapılacak sorgusunda ortaya çıkacak. Dekhar’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtiliyor. Uzun süre komada kalan foto muhabiri ise dün hayati tehlikeyi atlattı, ancak yoğun bakımda kalmaya devam ediyor.
XS
SM
MD
LG