Erişilebilirlik

Papa Myanmar Ziyaretinde ‘Arakanlı’ Demedi


Papa Francis Myanmar ziyaretinde, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi’yle görüştü. Bu görüşme, Myanmar’ın askeri liderinin Papa’ya ülkede “dini ayrımcılık” yapılmadığını söylediğini açıklamasından bir gün sonraya denk geliyor.

Papa, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Arakan’da yaşanan krize değinmekten kaçınarak Myanmar’da “çeşitlilik içinde birlik” çağrısı yaptı.

"Barış inşası ve ulusal uzlaşma gibi zahmetli bir süreç sadece adalet ve insan haklarına saygı ile sağlanabilir" diye konuşan Katolik Kilisesi lideri, dinin krizlerin çözümünde önemli bir rol oynayacağına dikkat çekti.

Myanmar’ın Nobel Barış Ödüllü fiili lideri Aung San Suu Kyi, BM ve Amerika tarafından Arakanlı Müslümanlara karşı “etnik temizlik” yapmakla suçlanıyor.

Ülkede yaşanan hak ihlalleri konusunda geçen hafta sorular üzerine yaptığı açıklamada Suu Kyi, "Bunun olup olmadığını söyleyemeyiz" demiş, "Hükümetin sorumluluğu, bunun olmayacağından emin olmaktır” açıklamasını yapmıştı.

Papa, 620 binden fazla Arakanlı Müslümanın kaçarak Bangladeş’e sığınmasına yol açan ülkedeki şiddet olaylarını konuşmak için geldiği Myanmar’daki temaslarına Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’le görüşerek başladı.

General Aung Hlaing, görüşme sonrası Facebook’taki resmi hesabından yapılan açıklamada “Myanmar’da hiçbir dini ayrımcılık yapılmadığını” kaydederek, ordunun da ülkenin barış ve istikrarı için çalıştığını savundu.

Vatikan sözcüsü de 15 dakika süren görüşmede, “ülkedeki geçiş döneminde yetkililere büyük sorumluluk düştüğü konuşuldu” dedi.

Katolik Kilisesi Myanmar Temsilcisi, Çarşamba günü yapılacak ayine kayıtlı 150 bin kişinin katılacağını, ancak Papa’yı görmek için yaklaşık 700 bin Katolik Myanmarlının Yangon kentine geldiğini açıkladı.

Katolik Kilisesi Myanmar temsilciliği Papa’yı, çoğunluğu Budist olan ülkede resmi azınlık olarak tanımlanmayan Müslümanların yaşadığı bölgeden bahsederken “Arakan” sözcüğünü kullanmaması konusunda uyarmıştı.

Katolik Kilisesi lideri de, bölgedeki şiddete karşı yaptığı konuşma sırasında, Arakanlı Müslümanlar’dan “kardeşlerimiz” olarak bahsetti.

Papa’nın programında Arakanlı mültecilerin bulunduğu mülteci kamplarını ziyaret yer almıyor. Sadece Bangladeş’in başkenti Dakka’da küçük bir Arakanlı grupla bir araya gelmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG