Erişilebilirlik

Papa Francis: "Fransa'da Okullarda Sinsice Cinsiyet Teorisi Öğretiliyor"


Papa Francis, Fransız okullarında "kurnazca cinsiyet teorisi" öğretildiğini dile getirerek, "bunun bir ideolojik sömürge" olduğunu söyledi. Papa'nın sözleri Fransa'da uzun süre tartışma yaratan "cinsiyet teorisi" kavgasını yeniden alevlendirdi. Fransız Milli Eğitim Bakanı Najat Vallud Belkacem, "Ne kadar yazık, Papa da entegristlerin propagandasının kurbanı olmuş" dedi.

Üç günlük Kafkasya ziyaretinin ardından Roma'ya dönüşte uçakta konuşan Papa Francis, bir Fransız babanın kendisine gelerek, "Bu baba bana ne anlattı biliyor musunuz? Bir gün 10 yaşındaki oğluna sormuş, ne olmak istiyorsun. Çocuk 'kız olmak istiyorum' demiş. Bunun üzerine endişelenen baba çocuğun okul kitaplarını incelediğinde Cinsiyet teorisinin öğretildiğini görmüş. Cinsiyet teorisi doğallığa karşıdır. Eşcinsel eğilimler ya da cinsiyet değiştirmek arzusu başka bir şey. Ama okullarda bunun öğretilmesi ise tümüyle başkadır. Cinsiyet teorisi evlilik kurumunu öldürmek için verilen küresel bir savaştır" dedi.

Yaşamı boyunca, eşcinsellerle eşit biçimde ilgilendiğini belirten Papa, "Bu eğilimdeki insanlara da memnuniyetle eşlik ettim onları tanrıya yakınlaştırdım. Bazıları bunu başaramadı ama onları asla yüz üstü bırakmadım" dedi. Cinsiyet değiştirerek erkek olan bir İspanyol'dan aldığı bir mektupla ilgili de konuşan Papa, "Evlenmiş, nüfus kaydını değiştirmiş ve eşiyle gelip beni görmenin kendisi için çok önemli olduğunu yazmış. Onları da kabul ettim. Ama insanın doğal eğilimleri başka, bunun öğretilmesi başka bir şey" diye konuştu.

Fransa Eğitim Bakanı'ndan jet yanıt

Mili Eğitim Bakanı Najat Vallud-Belkacem, France İnter Radyosu'ndan Papa'ya yanıt verdi. Papa'nın "yüzeysel ve temelsiz" iddiaları dile getirmesinden büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Belkacem, "Kendisine duyduğum büyük saygıdan dolayı böyle bir cümle kurmasından dolayı iki kez üzüldüm. Sanıyorum Papa Francis de, Le Jeune Vigi-Gender gibi entegristlerin yalan kampanyasının kurbanı olmuş" dedi. Papa'ya bir dahaki Fransa ziyaretinde okullara gelerek öğretmenlerle görüşmesini ve kitapları bizzat kendi gözleriyle görmesini öneren Fransız Bakan, "O zaman bana bizzat nerede bir cinsiyet teorisi eğitimi gördüğünü söylesin. Böyle bir şey yok. Demek ki çılgın entegristler Papa'yı bile bu çılgın yalanlarına katabiliyorlar. Bu beni çok öfkelendiriyor. Bütün velileri okul kitaplarını açmaya ve yazılanları kendi gözleriyle değerlendirmeye davet ediyorum" diye konuştu. Belkacem'e ana muhalefet partisinden de destek geldi.

Herşey 2014'te başladı

Fransa'da 2014 yılında Milli Eğitim Bakanı Vincent Peillon'un getirdiği "ABCD Egalite/Eşitlik ABCD'si" adlı yeni bir program ile, kız ve erkek çocuk ayrımını simgeleyen semboller eleştirilmiş, kız çocuklarının da matematik ya da bilim derslerinde başarılı olabileceği, onların evdeki yerinin mutfak olmadığı gibi temel klişeler eleştiriliyor. Bunun üzerine Farida Belghoul adında 55 yaşındaki bir eğitimci, "okullarda cinsiyet teorisi öğretiliyor, kızlar erkek, erkekler kız yapılmak isteniyor" sözlerini dile getirdi. Bu sözlere aşırı radikal hristiyan örgüt Civitas da "Çocuklarımızı LGBT propagandasından kurtaralım" kampanyasıyla destek verdi. Kısa sürede paniğe kapılan veliler okullardan çocuklarını çekmeye ve protesto gösterileri düzenlemeye başladılar. Topluma yayılan tartışma, Milli Eğitim Bakanlığı'nın velilere güvence veren açıklamalarıyla yatıştı. Ancak Papa'nın açıklaması, kıvılcımı yeniden alevlendirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG