Erişilebilirlik

Papa’dan Cinsel İstismarcı Dinadamlarına ‘Teslim Olun’ Çağrısı


Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, dinadamlarına yönelik cinsel istismar suçlamalarını Vatikan’ın daha ciddi şekilde ele alacağını açıkladı. Papa, çocukları istismar eden dinadamlarını da teslim olmaya çağırdı.

Kilisenin yargı sistemine mi, sivil yargıya mı yoksa ikisine de mi atıf yaptığı net olmasa da, Vatikan kaynakları Papa’nın ilk defa bu kadar doğrudan hedef alan bir açıklama yaptığına dikkat çekiyor.

Roma Katolik Kilisesi’nin başı, Vatikan idare heyetine yaptığı Noel konuşmasında, ‘’Reşit olmayanları istismar edenlere söyleyebileceğim şey, dine sığının, kendinizi beşeri adalete teslim edin ve ilahi adalet için hazırlanın" dedi.

Papa, "Kilise, artık bu iğrenç suçları işleyen kim olursa olsun bu kişileri adaletin önüne getirme konusunda gerekli çabayı göstermemezlik yapmayacaktır. Kilise bundan sonra hiçbir vakanın üstünü örtmeye veya vakaları ciddiye almamazlık yapmayacak" diye konuştu.

"Bazılarının, sorumsuzluk, inançsızlık, eğitimsizlik, tecrübesizlik ya da manevi ve beşeri öngörüsüzlükten ötürü geçmişte birçok cinsel istismar vakasının ciddiyetsizce ve özensiz bir şekilde yürütüldüğü inkar edilemez" diyen Papa Francis, bunun asla tekrarlanmaması gerektiğini, bunun bir seçim ve tüm kilisenin kararı olduğunu vurguladı.

Daha önceki Noel konuşmalarında, Vatikan yönetimindeki kötü yönetim ve yolsuzluk olaylarını eleştiren Papa’nın bu yılki küresel cinsel istimar konuşması, iki ay sonra yapılacak toplantı açısından da önemli.

2019’un Şubat ayındaki toplantıda 110 ulusal piskopos birliğinin başkanı, uzmanlar ve Vatikan’ın dini liderleri bir araya gelerek cinsel istismar krizini görüşecek.

Papa daha önceki konuşmalarında da istismarcılara sıfır tolerans sözü vermişti ancak kurbanlara yardım eden sivil toplum örgütleri, Şubat’taki toplantıda bu söz için atılacak somut adımlara karar verilmesini istiyor.

Papa Francis daha iki gün önce Los Angeles Yardımcı Piskoposu Alexander Salazar'ın bir çocuğa karşı uygunsuz hareketi iddiaları nedeniyle verdiği istifayı kabul etmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG