Erişilebilirlik

Papa Almanya'da Müslüman Örgüt Temsilcileriye Görüştü


Papa Almanya'da Müslüman Örgüt Temsilcileriye Görüştü

Papa 16. Benedikt Joseph Ratzinger anavatanı Almanya ziyareti sırasında ülkedeki Müslüman örgütlerin temsilcileri ile bir araya geldi. Bu göreve seçildiği 2005 yılından bu yana Papa ünvanıyla ilk kez ülkesini ziyaret eden Papa’nın Alman Müslümanlar Konseyi ve Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği’nin temsilcileri ile buluşması basına kapalı olarak düzenlendi.

Görüşme sonrasında Papa’nın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Papa’nın Almanya’da yaşayan Müslüman ailelerin 1970’li yıllardan bu yana ülkenin vazgeçilmez bir bölümü olarak algıladığını ve karşılıklı anlayışın artması için iki tarafından sürekli olarak çaba göstermesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Açıklamaya göre, Papa Müslümanların büyük bir bölümünün yaşamın dinsel boyutuna özen göstediklerini ve bunun bazen provakasyon olarak algılandığını, Katolik Kilisesi’nin dini yaşamın kamuyunda saygı görmesinden yana olduğunu, ancak karşılıklı saygıya özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Papa, dini yaşamın sınırlarının Anayasa ile çizildiğini de belirtti.

Alman Müslümanlar Konseyi’nden yapılan açıklamada ise buluşma ile Katolikler ve Müslümanlar arasındaki diyalog açısından yeni bir sayfa açıldığını, ancak her iki dini ayıran unsurların unutulmaması gerektiğini söyledi. Papa 16.Benedikt'in, 2006 yılında yaptığı bir konuşmada İslam'ı bir şiddet dini gibi gösterip Hz.Muhammet aleyhindeki sözleri aktarması İslam dünyasında büyük tepkilere neden olmuştu.

Bu arada Papa, Berlin’den sonra Erfurt kentine geçti ve burada Protestan Kilisesi’nin temsilcileri ile bir araya geldi. Papa’nın Almanya ziyaretinin son durağı olan Freiburg kentinde Pazar günü yapacağa açık hava ayinine 100 binden fazla ziyaretçi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG