Erişilebilirlik

Pankreas Kanserini İnceleyen Lise Öğrencisine Ödül


Amerika’nın Maryland eyaletinden Jack Andraka isimli 15 yaşında bir lise öğrencisi okul sonrası kanser üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda dünyanın en önemli lise bilim ödülünü kazandı. Andraka’nın oluşturduğu pankreas kanseri testi yalnızca mevcut testlerden 28 kat ucuz olmakla kalmıyor, aynı zamanda yüzde yüz daha hassas. Test, idrar ve kan yoluyla bu tip kanserin tespitini yüzde 90 oranda başarıyla yapabiliyor.

Jack araştırmasıyla Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda Gordan E. Moore ödülünün ve ödülle gelen 75 bin doların sahibi oldu. Yarışmaya 70 ülkeden 1500’den fazla öğrenci katıldı.

İki diğer yarışmacı Kanadalı Nicholas Schiefer ve Amerikalı Ari Dyckovsky ise buluşları için 50’şer bin dolarla ödüllendirildi. Nicholas’ın araştırması Facebook ve Twitter kullanımını izleyerek arama motorlarının yeteneklerini geliştiriyor. Ari ise kuantum ışınlanmasının atom düzeyindeki temellerini araştırmış. Diğer 17 yarışmacı da araştırmaları için 5’er bin dolar kazandı.

Bir diğer öğrenci grubu, ucuz ve yüksek doğruluğa ulaşan bir tıbbi gelişime imza attı. Pastörize olmayan sütün Nikaragua’da hastalık ve düşük yapma riskini arttırdığını öğrenen New York eyaletinin Rochester kentinden öğrenciler bu konuda bir şey yapmaya karar verdiler. Kendilerine “Hipi Pandalar,” diyen grup, balmumundan alternatif bir pastörizasyon sistemi geliştirdi.

Bu yıl ayrıca 17 yaşında Angela Zhang ilerde kanserin tedavisini sağlaması mümkün olan çalışmaları sonucunda Siemens Bilim Ödülü ve ödülün getirdiği 100 bin dolar kazanmıştı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG