Erişilebilirlik

Erdoğan ve CHP Arasında Sokak Tartışması Büyüyor


CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT Tırları davasında 25 yıl mahkum edilerek tutuklanmasının ardından adalet yürüyüşüne başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na iktidar cephesinden eleştiriler sürüyor.

Başbakan Binali Yıldırım ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan sonra bugün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP liderini kuvvetler ayrılığına saygı duymaya çağırdı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Mali Genel Kurulu’nda ihracatçılara seslenen Erdoğan, “Öyle elde 'adalet' pankartlarıyla dolaşmak da adaleti getirmez. Eğer adaleti arıyorsan, adaleti aramanın makamı da yeri de Türkiye'de parlamentodur. Ve parlamento kürsüsünde ne diyeceksen adalet uğruna de. Orada bunu dile getir. Ama istediğin adalet kadar sen de adaletle davran. Acaba başında olduğunuz kurumda ne kadar adalet var? Önce ona bak. Bütün bu olanlar Türkiye'de kendi içimizde bu tür bazı sıkıntıları meydana getirmek ülkeye bir şey kazandırmaz. Yasama, yürütme, yargı; bu üç grubun, üç farklı kurumun birbiriyle olan ilintisi, dayanışması ülke için çok önemli. Kuvvetler ayrılığına bizler saygı duymazsak, sivil toplum kuruluşlarımız saygı duymazsa o zaman biz bir yere varamayız” dedi.

Erdoğan: Yargı yarın sizi bir yerlere davet ederse şaşırmayın

Cumhurbaşkanı konuşmasında Anayasa’nın 138. Maddesine de atıfta bulunarak CHP’den yargıya yükseltilen eleştirilerin yargı konusu olabileceğini belirtti.

Erdoğan, “Eğer yargı bu tür baskılar altında kalırsa biz yargıdan adaleti nasıl bekleyeceğiz. Ve ürkeklik, yargıya baskı kusura bakmayın adaletin gelişini sağlamaz. Baskı unsuru olma gayreti içerisine girersiniz unutmayın ki 138. madde sadece siyasetçiler için çalışmaz. 138. madde A'dan Z'ye herkes için çalışır. Ve yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın” diye konuştu.

138. madde, "Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci ve kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz" ifadelerini içeriyor.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ‘yollar yürümekle aşınmaz’ vecizesine de göndermede bulunan Cumhurbaşkanı, yürümekle bir sonuç elde edilemeyeceğini söyledi ve “Anayasa'nın hükümlerini ayak altına alacak şekilde vatandaşları sokağa dökmek, sokağa çağırmak hiçbir zaman ne kendilerinin yararınadır, ne de ülkenin yararınadır. İki eğer bu yolla hukuk elde edeceklerini zannediyorlarsa bu da mümkün değil. Çünkü hukukta böyle bir kaide yok. Yasalarda da böyle bir kaide yok” ifadelerini kullandı.

CHP: Erdoğan savcılara yeni talimat veriyor

CHP ise bu eleştirilere tepkili.

Tezcan, "Adaleti ortadan kaldıran Erdoğan’dır. Talimatlı savcı ve hakimler soruşturmaları etkileyen talimatla insanları tutuklatan Erdoğan’ın kendisidir. İki gün önce aklına anayasanın 138. maddesi gelmiş bağımsız diyor. Bugün yeni talimat veriyor savcılara. Meclis’te adalet bırakmazsanız, yargıda adalet bırakmazsanız ana muhalefet partisi başkanı halkla birlikte adalet arar" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin sokak desteğiyle engellendiğini vurgulayan Tezcan'a göre, iktidar yarattığı adaletsizlik nedeniyle şimdi sokaktan korkuyor.

"Her şeye kilit vurabilirsiniz. Sokaklara pranga vuramazsınız. Sokaklarda 15 Temmuz darbesine karşı halk sokaklara inerken sizin zorba diktatörlüğünüz için inmedi. O zaman sokaklar kutsaldı bugün sokaklar cehennem kapıları mı? Hayatı yaşanmaz hale getiren bir anlayışı bir kez daha adalet isteğinden rahatsız oldu. Adaletten, iktidarlarını adaletsizlik üzerine kuranlar korkar niye telaşa düştüğünü anlıyoruz."

Ağbaba: Adalet için yürüyoruz, yargı OHAL’le hukuku askıya alanları çağırmalı

Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Ankara’dan İstanbul’a yürüyen grupta yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri hakkında “Biz hukuka uyuyoruz, yargı birilerini çağıracaksa OHAL’in ilanıyla birlikte hukuka uymayanları çağırmalı” yorumunu yaptı.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Ağbaba, “Cumhuriyet Halk Partisi her zaman hukuka uymuştur. Bugün de Anayasa’dan aldığımız bir hakkı kullanarak sokaklarda yürüyoruz. Bireylerin yürüme hakkı vardır. Biz şiddet uygulamıyoruz. Eğer yargı bir şey yapacaksa OHAL’la birlikte hukuku askıya alanları adaleti askıya alanları çağırmalı. Bizim yürüyüşümüz bir adalet arayışıdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP’nin İstanbul yürüyüşünün süreceğini de belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG