Erişilebilirlik

Panetta: 'Bin Ladin'in Öldürülmesi Örgüte Büyük Zarar Verdi'


ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, el Kaide terör örgütünü yok etmenin tek yolu olmadığını, ancak lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesinin örgüte büyük zarar verdiğini söyledi.

Panetta, “dini veya ideolojik liderlerinin etkisiz hale getirilmesinde ne kadar başarılı olursak, örgütün ülkemize oluşturduğu tehdidi azaltma kapasitemiz o ölçüde artar,” dedi.

Savunma Bakanı Panetta, Bin Ladin’in geçen yıl 2 Mayıs tarihinde öldürülmesinden bu yana Amerika’nın daha güvende olduğundan emin olduğunu söyledi.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü yetkililerinden Robert Cardillo da Amerika’da önümüzdeki bir yıl içinde Amerika’da kimyasal, biyolojik, atomik veya radyolojik silahlarla saldırı düzenlenmesi ihtimalinin düşük olduğunu kaydetti.

Ancak adının açıklanmasını istemeyen bazı Amerikalı istihbarat yetkilileri, el Kaide terör örgütünün 11 Eylül saldırıları büyüklüğünde bir saldırı düzenleme kapasitesine sahip olmasa da örgütün bağlantılı olduğu grupların tehdit oluşturmaya devam ettiğini vurguluyor.

Yetkililer, el Kaide’nin Yemen’deki yapılanmasının özellikle tehlikeli olduğunu söylüyor. Örgütün, Amerikan ve Yemen hükümeti tarafından girişilen operasyonlara rağmen daha fazla destek bulduğu ve alanını genişlettiği dikkat çekiyor.

Amerikalı yetkililer el Kaide’den esinlenen ancak bağımsız olarak hareket eden teröristlerin özellikle tehdit oluşturduğunu vurguluyor.

XS
SM
MD
LG