Erişilebilirlik

Pandemi Yorgunu Dünya 2021'e Girdi


1 Ocak 2021 - Berlin'in Bradenburg Kapısı'nde yeni yılı karşılama dekorasyonu

Nüfusu 8 milyara yaklaşan dünya, Corona virüsü pandemisi nedeniyle 2021 yılını önceki yıllara kıyasla çok daha sessiz ve sade bir şekilde ama umutla karşıladı.

Rusya’da 2021 yılına girilirken neredeyse tüm toplu buluşmalar iptal edildi. Ancak ülkenin yılbaşı kutlamalarıyla ünlü kenti Kaluga’da ise halkın eleştirilerine rağmen turistler için düzenlenen etkinlikler devam etti.

Brüksel’den Berlin’e neredeyse tüm Avrupa kentlerinde de pandemiyle mücadele tedbirler nedeniyle kutlamalar yok denecek kadar azdı.

1 Ocak 2021 - Rusya'nın Grozny kentinde havai fişek gösterileri küçük bir grup tarafından izlendi
1 Ocak 2021 - Rusya'nın Grozny kentinde havai fişek gösterileri küçük bir grup tarafından izlendi

Fransa’da sokağa çıkma yasağının uygulanmasını sağlama amacıyla polis, 100 bin kişilik takviye kuvevet görevlendirdi. Yunanistan’da da emniyet güçleri sokağa çıkma yasağı boyunca devriye gezdi.

Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Michalis Chrisochoidis, yeni yıl öncesinde yaptığı açıklamada, “Akşam saat 10’dan sonra kimse sokakta olmayacak. Kısıtlamaların uygulanması için, Atina adeta ölü bir kent olacak” dedi.

Corona virüsünün mutasyona uğramış yeni ve daha bulaşıcı bir türünün ilk olarak rastlandığı İngiltere’de de halka “yeni yılı evlerinde güvenli bir şekilde karşılama” çağrıları yapıldı. Londra Noel döneminde de sessizliğe bürünmüştü.

1 Ocak 2020 - Corona virüsü pandemisinin başladığı yer olarak kabul edilen Wuhan'da bir çift
1 Ocak 2020 - Corona virüsü pandemisinin başladığı yer olarak kabul edilen Wuhan'da bir çift

Tüm dünyanın yeni umutlarla geride bıraktığı, 2020 yılına Dubai’de havai fişeklerle veda edildi. Ancak, dünyanın en yüksek gökdeleni konumundaki Burc Halife binası yakınlarında yapılan havai fişek gösterisi bölgedeki ziyaretçilerin yorumlarına göre kısıtlamalar nedeniyle her zaman olduğu kadar eğlenceli ve renkli geçmedi.

Hindistan’da da sokağa çıkma yasaklarına sahil partileri ve seyahatler de dahil edildi. Ülke genelinde birçok kentte otel ve barlar akşam 11’de kapatıldı. Associated Press haber ajansının aktardığına göre, Mumbai’de yasaklara uyulup uyulmadığı drone ile denetlendi.

Corona virüsü vakalarında yeniden artış kaydedilen Japonya’da da kent sokakları genel olarak sakindi. Başkent Tokyo Valisi Yuriko Koike halka, yeni yıla girerken geleneksel olarak düzenlenen geri sayım etkinliklerine katılmamaları çağrısında bulundu.

Koike uyarısını, “Corona virüsü yıl sonu ya da Yeni Yıl tatili tanımaz” sözleriyle yaptı.

31 Aralık 2020 - Sokağa çıkma yasağının sıkı bir şekilde uygulandığı Londra'da yeni yıl kutlamalarına karşı 'Polis sizi buradan çıkaracak' uyarısı yapıldı
31 Aralık 2020 - Sokağa çıkma yasağının sıkı bir şekilde uygulandığı Londra'da yeni yıl kutlamalarına karşı 'Polis sizi buradan çıkaracak' uyarısı yapıldı

Güney Kore’nin başkenti Seul’da ise her yeni yıl için geleneksel olarak düzenlenen çan çalma etkinliği 1953 yılından bu yana ilk kez iptal edildi. Güney Koreliler’in çoğu kez yeni yılın ilk gününü karşılamak için gittikleri sahiller de kapatıldı. Ülke genelinde beş kişiden fazla gruplar halinde toplanmak yasaklandı.

Avustralya’da da yeni yıl Sidney Operası üzerinde havai fişek gösterileriyle karşılandı. Ancak yetkililer halka sokağa çıkmamaları, bu gösterileri televizyondan izlemeleri çağrılarında bulundu.

Tayvan’da da Taipei 101 gökdeleni üzerinde havai fişek gösterileri düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Ofisi binası önünde de bayrak töreni yapıldı; ancak izlemeye sadece kısıtlı sayıda yetkili ve misafir davet edildi.

1 Ocak 2020 - Sanatçı Billy Porter New York'un Times Meydanı'nda seyircisiz bir yeni yıl konseri verdi
1 Ocak 2020 - Sanatçı Billy Porter New York'un Times Meydanı'nda seyircisiz bir yeni yıl konseri verdi

Geçen yıl geniş çaplı protestolar nedeniyle yeni yıl kutlamalarının iptal edildiği Hong Kong’da bu yılki yasakların nedeni dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi Corona virüsü salgınıydı. Kentte restoranlar akşam 6.00’da kapandı; tüm canlı etkinlikler iptal edildi. Buluşmalar ise iki kişiyle sınırlı kaldı. Ancak AP haber ajansına göre alışveriş merkezlerinde kalabalık gruplar görüldü.

Coğrafi konumu nedeniyle yeni yıla ilk giren ülkeler arasındaki Yeni Zelanda’da liman kenti Auckland semalarında lazer ışıklı gösteri yapıldı. Ünlü Sky Tower üzerinde de havai fişek gösterisi düzenlendi. Şu ana kadar sadece 2 bin 162 vakanın tespit edildiği ve 25 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği ülkede halk pandemiden iyi korunmuş olmalarının verdiği umutla yeni yıla girdi.

Pandemi Yorgunu Dünya 2021'e Girdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00

ABD’de New York’un kalbi Times Meydanı’nda her yıl toplanan kalabalık bu yıl yoktu. Yeni yılda geri sayımın her yıl toplu olarak yapıldığı bu meydanda bu yıl kısıtlamaları uygulamak üzere polis ekipleri ve özel izinle kutlama yapan ilk müdahale ekipleri ve sağlık çalışanları 2021’i karşıladı.

Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da da yetkililer her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve yüzbinlerce kişinin katıldığı büyük yeni yıl sahil partisini iptal etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG