Erişilebilirlik

Panama Belgelerinde ABD’liler Neden Yok?


Panamalı hukuk firmasından sızan 11,5 milyon belgede Amerika’dan isimlerin fazla yer almaması bazı çevrelerde hem dikkat çekti hem de tartışma yarattı.

70’den fazla ülkeden 300’den fazla gazetecinin oluşturduğu Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu Panama merkezli hukuk firmasından sızan belgeleri inceledi.

Haftasonu yayınlanan belgelerde Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu raporu 214 binden fazla off-shore kuruluşunun 200’den fazla ülkede ve topraklardaki bağlantılarını ortaya koydu.

Sızıntı tarihteki en büyük sızıntı olarak nitelendiriliyor. Ancak raporda hiçbir Amerikalı politikacı ya da yüksek düzeyde bir Amerikalı şirket yöneticisinin ismine rastlanmadı.

Amerikan pasaportları

McClatchy gazetesinin raporuna göre en az 200 Amerikan pasaportunun taranmış kopyaları bulundu. Birçok pasaportun off-shore şirketlerini kullanarak Latin Amerika’dan emlak satın almak isteyen emeklilere ait olduğu düşünülüyor.

McClatchy, konsorsiyuma dahil olan tek Amerikan gazetesi olduğunu iddia ediyor.

Panama hukuk firması Mossack Fonseca’dan sızan belgelerde off-shore şirketlerindeki 3500 hissedarın Amerika’da adres gösterdiği ancak bunun hissedarların Amerikalı olduğunu ispatlayamayacağı kaydedildi. Yaklaşık 3100 firmanın da Amerika’daki off-shore profesyonelleri ile bağlantılı olduğu tespit edildi. Bu yerler arasında Miami ve New York var.

USA Today gazetesine göre Mossack Fonseca ile bağlantılı Amerikan merkezli şirketlerin çoğu Nevada merkezli M.F. Corporate Services Limited şirketince kurulmuş.

McClatchy, belgelerin Mossack Fonseca’nın dört ayrı davada federal savcılar tarafından suçlanan veya mahkum edilen bazı Amerikalılar için off-shore şirketlerine yardımda bulundu.

Amerikan finansçı

BBC’nin haberine göre Marianna Olszewski adındaki Amerikalı yazar ve finans uzmanı, Mossack Fonseca’yı gizli bir off-shore hesabının sahibi olduğunu saklaması için kullandı. Bu, para aklama ve vergi kaçırmayı amaçlayan uluslararası kuralların doğrudan ihlali anlamına geliyor.

Zaman ilerledikçe daha fazla Amerikalı’nın isimleri ortaya çıkabilir. Zira belgeler birkaç gün önce yayınlandı. Yani sızan belgelerden haberler yavaş yavaş çıkıyor.

Kayıtları inceleyen Alman Süddeutche Zeitung gazetesinden bir editor, “sadece bekleyin” şeklinde tweet attı.

2014’te Senato’nun alt komisyonu denizaşırı vergi cennetlerini kullanan Amerikan şirketlerinin ülkeye vergi kaybının 150 milyar doları bulduğunu açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG