Erişilebilirlik

Pakistan’ın Washington Büyükelçisi Sel Felaketine Yardımları İçin Amerika’ya Teşekkür Etti


Pakistan’ın Washington Büyükelçisi Sel Felaketine Yardımları İçin Amerika’ya Teşekkür Etti

Pakistan’ın Washington büyükelçisi, büyük sel felaketi karşısında yaptığı yardımlar için Amerika’ya teşekkür etti. Ancak Büyükelçi Hüseyin Hakkani önümüzdeki aylarda ülkesinin çok daha büyük yardıma ihtiyacı olacağını da kaydetti.

Büyükelçi Hakkani, hükümetinin ölen hayvanlardan hastalık yayılması, sular içinde yaşayan insanlara yardım ulaştırılması ve evini terke zorlanan yüz binlerce insanın yerleştirilmesi gibi çok büyük zorluklarla mücadele ettiğini belirtti.

Amerika ve öteki ülkeler Pakistan’a yiyecek, ilaç ve diğer malzeme yardımı yapıyor. Ancak Büyükelçi Hakkani bu yardımların yerine ulaştırılması için, başta helikopterler olmak üzere, nakil araçlarına ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Amerika Afganistan’dan Pakistan’a altı adet Chinook nakliye helikopterleri gönderdi, 13 adet daha göndereceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler, Pakistan’da sellerden yaklaşık 14 milyon kişinin etkilendiğini bildirdi.

BM yardım dairesi sözcüsü, sellerden şu ana kadar bin 600 kişinin öldüğünü, 2 milyon kişinin acil yardım beklediğini açıkladı. Birleşmiş Milletler ülkeleri yardımlarını hızlandırmaya çağırdı.

Pakistan’daki Taleban militanları, dışa bağımlılık yaratacağı iddiasıyla, hükümeti dış yardımı reddetmeye çağırdı.

Avrupa ve Suriye ziyaretlerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zardari, tarihi sel felaketi yaşanırken yurda dönmediği için ağır eleştirilere hedef oluyor.

XS
SM
MD
LG