Erişilebilirlik

Pakistan'dan Amerika'ya Kınama


Pakistan hükümeti son üç gün içinde Amerikan insansız hava araçları tarafından düzenlenen saldırılarda 27 kişinin öldürülmesini sert bir şekilde kınadı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı “bu saldırıların Pakistan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini ve uluslararası hukuka aykırı” olduğunu açıkladı.

Pakistanlı yetkililer, Kuzey Veziristan’ın Hesokhel köyünde hava saldırısı düzenlendiğini; saldırıda 15 kişinin öldüğünü doğruladı. Yetkililer, hava saldırısında bu bölgeden Afganistan’a giriş yapan militanların hedef alındığını söyledi.

Amerikan insansız hava araçları tarafından Cumartesi ve Pazar günleri Güney Veziristan’da düzenlenen saldırılarda da bir Taleban lideriyle 12 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Bu arada, Pakistan’ın Peşaver kentinde araçlarında silah bulunan üç Amerikan diplomatın kısa süreliğine alıkonduğu açıklandı. Pakistanlı koruma ve iki şoförle birlikte durdurulan diplomatların aracında tüfek, tabanca ve mühimmat bulundu. Polis, Amerikalıların üzerinde gerekli belgeler bulunmadığı için de sorgulandıklarını açıkladı.

El Kaide lideri Usame bin Ladin’in Pakistan’da öldürülmesi ve bir hava saldırısında yanlışlıkla 24 Pakistan askerinin öldürülmesi Pakistan – Amerika ilişkileri son derece kötü bir seyirde.

XS
SM
MD
LG