Erişilebilirlik

Pakistan'da Yaygın Hastalıkları Kontrol


Amerikan hükümetinin görüşlerini yansıtan yorum

Pakistan’ın beşte birini oluşturan İtalya büyüklüğünde bir arazi, muson yağmurlarının yolaçtığı sel nedeniyle sular altında. Sellerden 1500 kişinin öldüğü ve 20 milyon kişinin de etkilendiği bildiriliyor. Bunun yanısıra felaket sonucu evlerini terkeden milyonlarca kişi için başka bir tehdit gelişiyor: salgın hastalıklar.

Bugüne kadar en yaygın şikayet deri enfeksiyonları, özellikle deri altına giren ve kurdeşen yapan kenelerin yolaçtığı bulaşıcı enfeksiyon oldu. Ancak kamplardaki koşulların çok kötü oluşu doktorları ishal, dizanteri, tifo, sarılık, kolera, üst solunum yolları enfeksiyonu gibi hastalıkların ortaya çıkacağı konusunda kaygılandırıyor. Birleşmiş Milletlere göre 3 buçuk milyon çocuk kirli su ve böcekler yoluyla geçen bu tür hastalıklara yakalanma tehlikesiyle karşıkarşıya.

Dünya Sağlık Örgütünün Hastalıklar Erken Uyarı Sistemi çerçevesinde sağlık görevlileri 2008 yılından beri, hertürlü hastalığın belirtilerini ilk aşamada saptayıp yayılmasını önlemek için yakından izliyor. Uyarı sisteminin parası kısmen Amerikan Uluslararası Kalkınma Yardımı Dairesi tarafından karşılandı.

Daire koordinatörü Dr. Rajiv Şah, sel durumunda hastalık kontrol ve önleme çabalarında kararlı olmak zorunda olduğumuzu çünkü sulardan kaynaklanan hastalıkların hızla tedavi edilmezse vücutta sukaybı ve ölümlere yolaçtığını bildiğimizi ve bu tür hastalıkları önleme ve kontrol etmenin hayati önem taşıdığını söyledi.

Hasta olanlara tedavi sağlamak için Amerikan Uluslararası Kalkınma Yardımı Dairesi selden etkilenme riski yüksek bölgelere 40 yeni ishal tedavi merkezi daha kuruyor. Daire, toplam 55 merkezin parasını karşılıyor. Bu merkezlerde çalışacak eğitimli uluslararası ve yerel sağlık görevlileri hastalıkları hızla teşhis edip gerekli şekilde tedavi edecek.

Amerikan hükümeti, evlerini ve işlerini kaybeden kişilere yardım etmek için Pakistan hükümetine Ulusal Afet İdare Dairesi öncülüğünde yürütülen çalışmalarla destek veriyor.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “Amerika ötedenberi doğal afetlerle mücadelede Pakistan hükümetiyle birlikte çalışmıştır”dedi. Clinton şöyle devam etti: “Pakistan halkıyla bir ortaklık kurmak için geçen yıldan beri büyük çaba harcıyoruz. İhtiyaç olduğunda birbirimize el uzatmak ve yardım etmek ortaklığın temel unsurudur”.

XS
SM
MD
LG