Erişilebilirlik

Pakistan'da Siyasi Kriz Büyüyor


Pakistan Cumhuriyet Başsavcısı Maulvi Enverül Hak, Anayasa Mahkemesi dışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken

Pakistan Anayasa Mahkemesi, Başbakan Yusuf Rıza Gilani’ye Cumhurbaşkanı Asaf Ali Zerdari hakkındaki yolsuzluk davasını neden yeniden yeniden açmadığını açıklaması için gelecek aybaşına kadar süre tanıdı.

Gilani, mahkemeyi bu konuda ikna edemezse mahkemeyi tahkir suçundan suçlu bulunması ve başbakanlık görevinden alınması mümkün.

Gilani, mahkemede soruşturmayı yeniden açmayı planlamadığını ve cumhurbaşkanının devletin başı olarak ülke içi ve dışında tam dokunulmazlığa sahip olduğunu söyledi.

Başbakan Gilani, Cumhurbaşkanı Zerdari hakkında 1990’lı yıllardan kalan bir yolsuzluk davasını yeniden açması yolunda İsviçre yargısına başvurmayı reddetmekle suçlanıyor. Hükümet, Zerdari’nin cumhurbaşkanı olarak dokunulmazlığı olduğunu savunarak bu talebi reddetmişti.

Pakistan’da sivil yönetim bir yandan Anayasa Mahkemesi, bir yandan da orduyla büyük gerginlik yaşıyor.

Orduya yakınlığıyla bilinen Anayasa Mahkemesi, hükümetin olası bir askeri darbeye karşı yardım etmesi amacıyla Amerika’ya isimsiz bir mektup sunduğu yolundaki iddiayı incelemeye almıştı.

Amerika’nın geçen yıl Mayıs ayında El Kaide lideri Usame bin Ladin’in ölümüyle sonuçlanan gizli komando operasyonu, Pakistanlı komutanları öfkelendirmiş ve sivil hükümete karşı cephe almasına yol açmıştı.


XS
SM
MD
LG