Erişilebilirlik

Pakistan'da Navaz Şerif'in Dönüşü


Eski Başbakan Navaz Şerif'in yandaşları seçim zaferini kutlarken
Pakistan genel seçimlerinde oy sayımı sürürken eski başbakan Navaz Şerif’in lideri olduğu muhafazakar parti büyük farkla öne gidiyor.

Devlet televizyonu resmi olmayan sonuçlara göre Navaz Şerif’in Pakistan Müslüman Birliğinin tek başına hükümet kuracak sayıda olmasa da güçlü bir koalisyon hükümeti oluşturacak kadar milletvekili çıkardığı tahmininde bulundu.

Eski kriket oyuncusu İmran Han’ın Tehriki-İnsaf partisinin güçlü varlık göstererek ikinci sırayı aldığı ve Afgan sınırındaki Hayber Paktunkva eyaletinde yerel hükümeti kurabileceği bildirildi.
Öldürülen eski başbakan Benazir Butto’nun Pakistan Halk Partisi ise büyük oy kaybederek üçüncü sıraya düştü.

Navaz Şerif partisinin seçimi kazandığını ilan etti. Resmi sonuçlar tahminleri doğrularsa Şerif 1990’larda askeri darbe ile devrilmeden önce iki kez yaptığı başbakanlık görevine dönmüş olacak.

Seçim öncesi meydana gelen şiddet olaylarına ve seçim günü en az 24 kişinin öldürülmesine rağmen katılma oranının yüzde 60 olduğu tahmin ediliyor

Genel seçimlerle Pakistan tarihinde ilk kez bir sivil yönetim, tam bir yasama döneminin sonunda yerini bir başka sivil yönetime bırakacak.
272 sandalyeli Pakistan Ulusal Meclisi’nin üyelerini enflasyon, işsizlik, elektrik kesintileri ve Taleban ayaklanması gibi birçok büyük sorun bekliyor.
XS
SM
MD
LG