Erişilebilirlik

Pakistan'da Militanlara ABD Hava Saldırısı


Pakistan ve Afganistan'da görev yapan bir ABD İnsansız Hava Aracı

Kuzey Veziristan'da bir Taleban üssüne düzenlenen İHA saldırısında aranan bir el-Kaide lideri ve Pakistan Taleban'ı sözcüsü dahil en az dört militanın öldürüldüğü , ikisinin de yaralandığı bildiriliyor

Pakistanlı askeri yetkililer Kuzey Veziristan’da bir Taleban üssüne düzenlenen bir Amerikan İHA saldırısında aranan bir el-Kaide lideri dahil en az dört militanın öldürüldüğünü bildiriyor.

Askeri yetkililer iki militanın da yaralandığı Pazar günkü saldırıda öldürülenlerden birinin el-Kaide’nin Pakistan’daki sözcüsü Umar Faruk olduğunu açıkladı.

Yetkililer üssün Pakistan Taleban’ını komutanı Hafız Gül Bahadır tarafından kullanıldığını ancak hava saldırısı sırasında kendisinin üsde bulunup bulunmadığının bilinmediğini söyledi.

Amerikan hava saldırısı Pakistanlı askerlerin2009’da New York metro trenlerine saldırı düzenlemeyi planlayan birbaşka el Kaide liderini öldürmesinden sonra meydana geldi.

Pakistan ordusu , Adnan Şükrücuma’nın Güney Veziristan’ın Şinvarsak bölgesinde düzenlenen bir baskında öldürüldüğünü bildirdi. Şükrücuma’yla birlikte operasyonda iki militan ölü, beşi de sağ ele geçirildi.

Şükrücuma geçen Haziran ayında militanlara yönelik başlatılan operasyonlardan kaçabilmek için Kuzey Veziristan’dan, Güney Veziristan’a geçmişti.

Suudi Arabistan doğumlu Adnan Şükrücuma, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) da en çok arananlar listesindeydi. Uzun süre Amerika’da yaşayan militan liderin yakalanması için başına 5 milyon dolar ödül konmuştu. El-Kaide’nin yabancı ülkelere operasyon planlamakla görevli üst düzey militanlarından biri olan Şükrü Cuma 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika’dan kaçmıştı.

Amerikalı savcılar, Adnan Şükrücuma hakkında New York metro sistemine bombalı saldırı planladığı iddiasıyla dava açmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG