Erişilebilirlik

Pakistan'da Bombalı Saldırı


Pakistan’ın kuzeybatısında, Afganistan sınırında yer alan Paraçınar kentinde düzenlenen bombalı saldırıda en az 22 kişi öldü, 50’yi aşkın kişi de yaralandı. Yetkililer, saldırının bombalı araçla düzenlendiğini ve bir pazar yerini hedef aldığını açıkladı.

Görgü tanıkları ve yerel yetkililer, yarı özerk Kurram bölgesinin yönetim merkezi olan Paraçınar’daki saldırının, kadınların gittiği Şii Camii’nin yakınında olduğuna da dikkat çekti.

Bombalı aracın uzaktan mı kumanda edildiği yoksa intihar saldırganı tarafından mı sürüldüğü netlik kazanmadı.

Saldırıyı, Pakistan Talebanı’na bağlı Cemaat ül Ehrar üstlendi. Cemaat ül Ehrar, ülke çapında 2017’de düzenlenen birçok saldırının da sorumlusu olarak biliniyor.

Pakistan ordusu, kurbanların tahliyesi için bölgeye helikopterler gönderildiğini açıkladı. Yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif saldırıyı kınadı ve terörü ortadan kaldırmak konusundaki kararlılıklarını tekrarladı.

ABD’nin Pakistan Büyükelçisi David Hale de, terör örgütlerini yok etmek için İslamabad ile ortaklıklarının süreceğini vurguladı.

Paraçınar geçen Ocak ayında da bir intihar saldırısına sahne olmuş, 23 kişi hayatını kaybetmiş, 50’den fazla kişi yaralanmıştı.

Kurram bölgesi, Pakistan’ın Afganistan sınırında federal yönetilen yedi aşiret bölgesinden biri. Aşiret bölgeleri aynı zamanda, iki ülkede de saldırılar düzenleyen militanların saklanma alanları.

Bu bölgelerden Kuzey Veziristan, Amerikan ordusu tarafından uluslararası terörizmin merkez üssü olarak tanımlanıyor.

Sınır bölgesinde, Taleban ve Hakkani militanlarının yıllardır eğitim gördüğü biliniyor.

Pakistanlı yetkililerse, terörle mücadele operasyonları sayesinde bölgede güvenliği sağladıklarını, militanların kaçtıkları Afganistan’dan saldırılarını planladıklarını savunuyor.

Pakistan ile Afganistan arasındaki 2600 kilometrelik sınır hattında güvenliği sağlamak çok zor. İslamabad, güvenliği güçlendirmek için militanların yoğunluklu olduğu bölümleri tel örgü ile çevirmiş durumda.

Son saldırı, Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin’in, askeri mahkemeleri yeniden kuran yasayı onaylamasının ardından geldi.

Ülkede geçen ay peş peşe düzenlenen ve can alan intihar saldırıları nedeniyle hükümet böyle bir adım atma kararı almıştı.

Yetkililer, askeri mahkemelerin, terör bağlantılı davalarda şüphelilerin hızla yargılanması ve cezalandırılması için gerekli olduğunu savunuyor. Özel mahkemeler ilk olarak Ocak 2015’te görev yapmaya başlamıştı.

İnsan hakları grupları ise, askeri mahkemelere, şeffaf yargılama olmayacağı ve şüphelilerin yasal haklarını ihlal edebileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG