Erişilebilirlik

Pakistan'da Amerikan Füze Saldırısı


Pakistan'da Amerikan Füze Saldırısı

Pakistan’ın kuzeybatısında pilotsuz uçakla düzenlenen Amerikan füze saldırısında en az 11 militan öldürüldü.

Kurram aşiret bölgesinde bir evle bir aracı hedef alan saldırıda ölenlerin Afgan Hakkani örgütünün üyeleri olduğu bildirildi. Örgüt, bölgeyi Afganistan’da Amerikan ve NATO kuvvetlerine karşı saldırılarda üs olarak kullanıyor.

Amerika, 2 Mayıs’ta Usame bin Ladin’in öldürülmesinden sonra Pakistan’ın kuzeybatısında Taleban ve el-Kaide militanlarına karşı füze saldırılarını arttırdı. Ancak saldırıların çoğu Kuzey ve Güney Veziristan’da düzenlenmiş, Kurram bölgesi hedef alınmamıştı.

Hakkani örgütünün, Afganistan’a geçerken Kurram bölgesini kullanmak için yerel aşiretlerle anlaştığı böylece Kuzey Veziristan’daki Amerikan füze saldırılarından kaçındığı belirtiliyor.

Öteyandan Kuzey Veziristan’ın en büyük kenti Miran Şah’da 1000 kadar aşiret üyesi, Amerikan füze saldırılarını protesto etti. “Amerika’ya Ölüm” diye bağıran göstericiler füze saldırıları durduruluncaya kadar protestolarını sürdüreceklerini açıkladı.

Bu arada Pakistanlı yetkililer, Mohmand aşiret bölgesinde Taleban karşıtı iki aşiret liderinin evine saldıran militanların en az dört kişiyi öldürdüğünü, çok sayıda kişiyi de öldürdüğünü söyledi.

XS
SM
MD
LG