Erişilebilirlik

Pakistan’a Şehzat’ın Katillerini Bul Çağrısı


Pakistan istihbarat dairesi cinayette parmağı olduğu iddiasını reddediyor

İnsan Hakları Gözlem, Pakistan hükümetinden, geçen yaz öldürülen gazeteci Salim Şehzat’ın katillerini bulmasını istedi

İnsan Hakları Gözlem, Pakistan hükümetinden, geçen yaz öldürülen gazeteci Salim Şehzat’ın katillerini bulmasını istedi.

Hong Kong merkezli internet gazetesi Asia Times’da çalışan Şehzat, İslamabat’ta, Pakistan istihbarat dairesiyle şeriatçı terör örgütleri arasındaki bağları araştırırken kaçırılmıştı. Birkaç gün sonra bir su kanalında gazetecinin işkence görmüş cesedi bulundu.

Şehzat, geçen yıl Pakistan’da bir deniz üssüne yapılan saldırının arkasında el Kaide’nin bulunduğunu ve sebebinin komutanların örgüt üyesi iki subayı serbest bırakmak istememeleri olduğunu öne sürmüştü.

Salim Şehzat, bu olaydan sonra dostlarına istihbarat dairesi tarafından tehdit edildiğini ve izlendiğini söylemişti.

New York Times gazetesi, Amerikalı yetkililere atıfta bulunarak, Salim Şehzad’ın öldürülmesi emrini Pakistan istihbarat (Inter Services Intelligence, ISI) yetkililerinin verdiğini kanıtlayan gizli bir belge bulunduğunu yazmıştı. Yazıda, ISI’nin, çeşitli militan grupları komşuları ve Afganistan’daki Amerikan kuvvetlerine karşı kullanma politikası çerçevesinde beslediği de iddia ediliyordu.

O zamandan beri cinayeti soruşturan komisyon sorumlu kişiler hakkında yeterli delil bulunamadığı gerekçesiyle dosyayı kapamak istiyor.

İnsan Haklar Gözlem sözcüsü Brad Adams, soruşturmanın kapatılmak istenmesinin Pakistan istihbarat örgütünün yasaların üzerinde ve yargı mekanizmasının dışında olduğunu kanıtladığını ileri sürdü.

XS
SM
MD
LG