Erişilebilirlik

Pakistan ve Irak'ta Amerika'nın Sesi Muhabirlerine Saldırı


Pakistan'da polis saldırısına uğrayan Deewa Radyosu muhabiri Naimatullah Serhadi (solda) and Süleymaniye'de Kürt polisi tarafından dövülen Amerika'nın Sesi Kürtçe Bölümü muhabiri Jiyar Muhammed (sağda)

Amerika’nın Sesi’nin iki muhabiri, bu hafta Pakistan ve Irak’ta yetkililerce taciz edildi ve tartaklandı. Muhabirlerden biri Amerika’nın Sesi’nin Peştuca yayın yapan Deewa Radyosu’na, diğeriyse Kürtçe Servisi’ne çalışıyor.

Olaylarla ilgili açıklama yapan Amerika’nın Sesi Genel Müdürü Amanda Bennett, iki ülkede güvenlik güçlerinin, işleri yalnızca doğru bilgi almak olan VOA muhabirlerini taciz etmesi ve tartaklamasının kendisini dehşete düşürdüğünü söyledi. Bennett, kendilerine gözdağı verilmesinin ters tepki yaratacağını, Amerika’nın Sesi’nin doğruları araştırma ve paylaşma çabalarından caydırılamayacağını söyledi.

Deewa Radyosu’na çalışan Naimatullah Serhadi, Perşembe günü Belucistan’a bağlı Çaman bölgesinde işten eve dönerken polis tarafından gözaltına alınmış, kendisini Amerika’nın Sesi muhabiri olarak tanıtınca da polis tarafından feci şekilde dövülmüştü. Burnu kırılan Serhadi, yoldan geçen birinin polisleri ikna edip uzaklaştırması sayesinde kurtuldu.

Serhadi’ye düzenlenen saldırının ardından Çaman’da yerel gazeteciler protesto eylemi düzenledi. Deewa Radyosu, Pakistan’ın Afganistan sınırındaki kuzeybatı bölgelerinde yaşayan kişilere yönelik Peştuca yayınlar yapıyor.

Aynı gün Irak’ın Süleymaniye kentinde de Amerika’nın Sesi Kürtçe yayınlar bölümüne çalışan Jiyar Muhammed, Süleymaniye’de bir cami dışında düzenlenen protesto eylemini izlerken yerel Kürt polisin saldırısına uğradı. Muhammed’den cep telefonu ve fotoğraf makinesini isteyen polis, denileni yapmayı reddeden muhabiri dövdü ve gözlüğünü kırdı. Muhammed’e saldıran polis, diğer arkadaşları tarafından uzaklaştırılırken muhabir ekipmanını geri alarak protesto eylemini izlemeye devam etti.

XS
SM
MD
LG