Erişilebilirlik

Pakistan Taleban'ı Geçici Lider Seçti


Pakistan Taleban örgütünün öldürülen lideri Hakimullah Mesut 2009 yılında gazetecilerle görüşürken
Pakistan Taleban örgütü Amerikan füze saldırısında öldürülen Hakimullah Mesut’un yerine bir geçici lider atadı.
Örgüt sözcüsü yerel gazetecilere merkezi şura başkanı Esmatullah Şahin Bittani’nin geçici lider olarak atandığını açıkladı.

Öteyandan Pakistan hükümetinin Amerika ile ilişkileri yeniden değerlendirmek için düzenleyeceği üst düzeydeki toplantı bir açıklama yapılmaksızın son anda iptal edildi.
Pakistan, Taleban lideri Hekimullah Mesut’un bir Amerikan insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıda öldürülmesini kınamış, bu saldırının hükümetin militan örgütle yürüttüğü görüşmeleri tehlikeye attığını savunmuştu.

Mesut’un, Kuzey Veziristan’daki sığınağında vurulduğunda, bir hükümet heyetinin kendisiyle görüşmek üzere yola çıktığı bildiriliyor.
34 yaşındaki Hekimullah Mesut, örgütün kendisinden önceki lideri Beytullah Mesut’un da 2009’da bir İHA saldırısında ölmesi sonucu Pakistan Talebanı’nın başına geçmişti.

Amerika Hekimullah Mesut’un başına 5 milyon dolar ödül koymuştu. Mesut, 2009 yılında Afganistan’da CIA ajanlarının ölümüne yol açan bombalı intihar saldırısının ve New York’taki Times Meydanı’ndaki başarısız bombalama eyleminin planlayıcısı olmakla suçlanıyor.

Önceki günkü İHA saldırısında Hekimullah Mesut’un kuzeni, amcası ve bir koruması da öldü.

Pakistan hükümeti, resmen Amerika’nın İHA saldırılarına şiddetle karşı çıkıyor ve egemenlik hakkını ihlal olarak görüyor. Ancak iki ülkenin Taleban ve el Kaide militanlarını hedef alan İHA saldırıları konusunda gizli bir anlaşmaya varmış olabileceği iddiası da ortaya atılıyor.
XS
SM
MD
LG