Erişilebilirlik

'Pakistan İstihbaratıyla Afgan Talibanı Arasında Doğrudan İlişki Var'


'Pakistan İstihbaratıyla Afgan Talibanı Arasında Doğrudan İlişki Var'

London School of Economics, yayınladığı raporda, Pakistan İstihbarat Dairesi ve Afgan Talebanı arasında doğrudan ilişki bulunduğunu açıkladı.

Rapora göre Pakistan İstihbarat Dairesi, Afganistan’daki Taleban militanlarına sadece mali yardım, eğitim ve barınak sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda örgütün liderlik konseyinde de temsil ediliyor.

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ve istihbarat dairesinden üst düzey bir yetkilinin, gizli bir yerde tutulan 50 üst düzey Taleban militanını ziyaret ettiği de raporda yer alıyor. Raporda ayrıca Zerdari’nin Taleban militanlarına, Amerika baskı yaptığı için tutuklu bulunduklarını ve serbest kalacaklarını söylediği de yazılı.

London School of Economics’in Afganistan’daki dokuz Taleban sorumlusu ile yapılan söyleşilere dayanan çalışması, Pakistan’ın ikili oynadığını iddia ediyor. Raporda Pakistan hükümetinin tavrında bir değişiklik olmadığı sürece uluslararası güçlerin ve Afgan hükümetinin direnişçilere karşı ilerleme sağlamasının çok zor, hatta imkânsız olduğu belirtiliyor.

Pakistanlı bir yetkili, London School of Economics’in raporundaki iddiaların asılsız ve haince olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG