Erişilebilirlik

Pakistan ABD'deki Heyetini Geri Çağırdı


Pakistan ABD'deki Heyetini Geri Çağırdı

Pakistan ordusu, resmi temaslar için Amerika’da bulunan bir heyeti geri çağırdı. Pakistanlı yetkililer, kararın, heyetin Washington yakınlarındaki Dulles Havaalanı’nda gereksiz güvenlik kontrollerine maruz bırakılmasını protesto amacıyla alındığını bildirdi.

Konuyla ilgili haber ve açıklamalara göre 9 yüksek rütbeli Pakistanlı subay, Pazar gecesi Florida’nın Tampa kentine gitmek üzere United Airlines’a ait bir uçağa bindiler. Havayolu sözcüsünün açıklamasına göre heyetteki bir yetkili uçuş görevlilerinden birine uygunsuz bir yorumda bulundu, bunun üzerine, United görevlisi güvenlik personelini alarma geçirdi. Ardından Pakistan heyeti uçaktan çıkarıldı.

Pakistanlı yetkililer ise yolculardan birinin heyetin varlığından rahatsız olduğunu iddia ediyor.

Heyet üyeleri, Dulles Havaalanı’nda birkaç saat gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Pakistanlı yetkililer, havaalanındaki görevlilerin, heyetin Pakistanlı diplomatlarla, Amerikalı askeri kaynaklarla görüşme isteğini geri çevirdiklerini bildirdi.

Heyet üyeleri, uygulamanın kendilerini küçük düşürdüğünü söylüyor.

Amerika Savunma Bakanlığı, olaydan sonra Pakistan’dan özür diledi.

Heyet, Merkez Kuvvetleri Komutanlığı’nda görüşmeler yapmak üzere Washington’dan Florida’ya gidiyordu

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG