Erişilebilirlik

Pakistan Hekimullah Mesut'un Öldürülmesini Kınadı


34 yaşındaki Hekimullah Mesut, kendisinden önceki lideri Beytullah Mesut’un da 2009’da bir İHA saldırısında ölmesi sonucu Pakistan Talebanı’nın başına geçmişti.
Pakistan, Taleban lideri Hekimullah Mesut’un bir Amerikan insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıda öldürülmesini kınadı, bu saldırının hükümetin militan örgütle yürüttüğü görüşmeleri tehlikeye attığını savundu.

İçişleri Bakanı Çodri Nisar Ali Han, İHA saldırısının on yıldan bu yana devam eden Taleban direnişine barışçı çözüm bulma çabalarını baltaladığını bildirdi.

Han dün Mesut, Kuzey Veziristan’daki sığınağında vurulduğunda, bir hükümet heyetinin kendisiyle görüşmek üzere yola çıktığını kaydetti.

Hem Washington, hem de İslamabad Hekimullah Mesut’un dünkü saldırıda öldüğünü doğruladı.

Pakistan Enformasyon Bakanı Pervez Raşit, Mesut’un ölümünün barış görüşmelerinin önünü tıkamamasını umduğunu söyledi.

Muhalefet lideri ve eski kriket oyuncusu İmran Han ise, Afganistan sınırı boyunca giden Hayber-Panktukva ilindeki stratejik geçidi NATO'nun lojistik destek konvoylarına kapatacaklarını bildirdi. İmran Han'ın liderliğini yaptığı parti tarafından yönetilen bölgede bulunan stratejik geçit, Afganistan'da savaşan NATO birliklerine malzeme desteği sağlanmasında önemli bir güzergah.

Afgan hükümeti de Pakistan’daki Taleban lideri Hekimullah Mesut’un öldürülmesini kınadı, Taleban ve el Kaide militanlarını hedef alan Amerikan İHA saldırılarını durdurması için Pakistan hükümetine çağrıda bulundu.

Pakistan Taleban’ının Hekimullah Mesut’un ardından yeni lider seçip seçmediği bilinmiyor. Bazı haber kaynakları, ‘Secine’ kod adıyla bilinen ve Mesut’tun yardımcısı Han Said’in liderliğe getirdiğini bildirse de, diğer kaynaklar lider seçiminin önümüzdeki günlerde yapılacağını belirtiyor.

34 yaşındaki Hekimullah Mesut, kendisinden önceki lideri Beytullah Mesut’un da 2009’da bir İHA saldırısında ölmesi sonucu Pakistan Talebanı’nın başına geçmişti.

Amerika Hekimullah Mesut’un başına 5 milyon dolar ödül koymuştu. Mesut, 2009 yılında Afganistan’da CIA ajanlarının ölümüne yol açan bombalı intihar saldırısının ve New York’taki Times Meydanı’ndaki başarısız bombalama eyleminin planlayıcısı olmakla suçlanıyor.

Dünkü İHA saldırısında Hekimullah Mesut’un kuzeni, amcası ve bir koruması da öldü.

Pakistan hükümeti, resmen Amerika’nın İHA saldırılarına şiddetle karşı çıkıyor ve egemenlik hakkını ihlal olarak görüyor. Ancak iki ülkenin Taleban ve el Kaide militanlarını hedef alan İHA saldırıları konusunda gizli bir anlaşmaya varmış olabileceği iddiası da ortaya atılıyor.
XS
SM
MD
LG