Erişilebilirlik

Pakistan'da İktidar Partisinden Geçici Başbakan Kararı


Navaz Şerif’in başkanlığında yapılan acil toplantıda, Pakistan Müslüman Birliği Partisi liderleri Petrol Bakanı Shahid Khaqan Abbasi’yi 45 günlüğüne geçici başbakan olarak seçti

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in Anayasa Mahkemesi tarafından görevden alınması sonrası, iktidar partisi, muhalefet itirazlarına rağmen, Petrol Bakanı’nı geçici başbakan olarak atadı.

Navaz Şerif’in başkanlığında yapılan acil toplantıda, Pakistan Müslüman Birliği Partisi liderleri Petrol Bakanı Shahid Khaqan Abbasi’yi 45 günlüğüne geçici başbakan olarak seçti.

Pakistan Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Başbakan Navaz Şerif’in görevden alınmasına karar vermişti. Mahkeme'nin yaptığı açıklamada, Şerif’in 2013 yılındaki adaylık başvurusunda, deniz aşırı varlıklarıyla ilgili gelirini doğru beyan etmediği belirtmiş ve "Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, anayasa doğrultusunda demokratik sürecin devamını sağlamak için her türlü gerekli adımı atmak durumundadır” demişti.

Başbakan olarak belirlenen Abbasi’nin görev alması için yine de parlamentonun güven oyuna ihtiyacı var.

Öte yandan, Pakistan Müslüman Birliği Partisi liderleri aynı toplantıda, Şerif’in küçük kardeşi Şahbaz’ın, kendisinden boşalan meclis üyeliği için, ara seçimlerde aday olmasını da kararlaştırıldı.

Pakistan seçim tüzüklerine göre, ara seçim süreci 45 gün sürüyor. Bu da, Abbasi’nin 45 günlük geçici görevi bittiğinde, kardeş Şerif’in başbakan olarak yerini alabileceği anlamına geliyor.

65 yaşındaki Şahbaz Şerif, Pakistan’ın en kalabalık eyaleti Puncap’ın lideri.

Ana muhalefet partisi lideri İmran Han, Şerif’in kardeşini aday göstermenin halkın zekasına hakaret olduğunu ve demokrasiyle dalga geçtiğini dile getirdi. Han, Anayasa Mahkemesi’nin yolsuzluk soruşturmayla ilgili kurumlara, Şahbaz Han için de soruşturma açılması için direktif verdiğini de belirtti.Facebook Forum

XS
SM
MD
LG