Erişilebilirlik

Pakistan'da Hristiyan Cinayetinin Ardından Tutuklamalar


Pakistanlı Hristiyanlar yaptıkları gösteride çiftin linç edilmesini protesto etti.

Pakistan’da İslam’a hakaret ettikleri iddia edilen bir Hristiyan çiftin linç edilmesinin ardından polis, en az 44 kişiyi gözaltına aldı

Lahor’un 60 kilometre güneybatısındaki Kot Radha Kişan kasabasında meydana gelen olayda polis, Hristiyan çiftin öfkeli bir kalabalık tarafından dövülerek öldürüldüğünü, ardından çiftin cesetlerinin çalıştıkları tuğla fırınında yakıldığını bildirdi.

Polis ayrıca kasaba imamının cami hoparlörlerinden çiftin “İslam’a hakaret ettiği” yönünde duyuru yaparak öfkeli kalabalığı kışkırttığını da belirtiyor.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, cinayeti “kabul edilemez” diye niteledi ve bu suçun hoş görülmeyeceğini açıkladı.

Öldürülen çiftin, borç senetlerini ödemek için tuğla fırınında çalıştırıldıkları bildirildi.

Olayın ardından Pakistanlı Hristiyanlar ve insan hakları eylemcileri Lahor’da gösteri düzenledi ve yetkililerin azınlıklara karşı işlenen suçlarla mücadele etmediklerini savundu.

Uluslararası Af Örgütü de Pakistan’daki dini azınlıklara uygulanan şiddet eylemlerinin cezasız kalmasını kınadı.

Pakistan’da Asya Bibi adındaki bir Hristiyan kadın, 2010 yılında idam cezasına çarptırılmıştı. Bibi’nin Müslüman bir kadınla geçen tartışma sırasında Hazreti Muhammed’e hakaret ettiği iddia ediliyor. Ancak Pakistan’da nüfuzlu kişilerin İslam’a hakareti suç sayan yasaları, kişisel sorunlarını çözme aracı olarak kullandığı iddia ediliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG