Erişilebilirlik

Pakistan'da Deprem Can Aldı


Pakistan’ın güneybatısında 5,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde ilk belirlemelere göre en az 20 kişi hayatını kaybederken 200’den fazla kişi de yaralandı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin Afganistan sınırına yakın bölgede, yerin 20 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıkladı.

Belucistan eyaletinde kömür madenlerinin bulunduğu Harnai kasabası depremden en çok etkilenen yerlerden biri oldu. Sabahın erken saatlerinde meydana gelen depremde, bölgedeki çoğu kerpiç 100’den fazla ev çökerken enkaz altındakileri kurtarma çalışmaları sürüyor.

Yetkililer depremden etkilenen tüm yerleşim yerlerine henüz erişimin mümkün olamadığını çalışmaların devam ettiğini belirtiyor. Arama kurtarma çalışmalarına Pakistan ordusuna ait personel ve hava araçları da katılıyor.

Deprem sonrası yaşanan elektrik kesintileri, yaralıların getirildiği hastanelerdeki müdahalelerin zorlaşmasına neden oluyor.

Deprem sonrası bölgede toprak kaymalarının da meydana geldiği ifade ediliyor.

Türkiye'den taziye ve yardım mesajı

Türk Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da yaşanan depremle ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada "Pakistan’ın güneyindeki Belucistan bölgesinde meydana gelen 5,9 şiddetindeki depremde can kaybı yaşandığı, çok sayıda kişinin yaralandığı ve evlerin hasar gördüğü derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Başta depremde hayatını kaybedenlerin aileleri olmak üzere, dost Pakistan Hükümetine ve kardeş Pakistan milletine başsağlığı dileklerimizi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyor, yaraların sarılması için Türkiye’nin her zaman olduğu gibi her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu bildiriyoruz" denildi.

XS
SM
MD
LG