Erişilebilirlik

Pakistan'da Cinayetle Suçlanan Amerikalı 2 Milyon Dolara Serbest


Pakistan'da Cinayetle Suçlanan Amerikalı 2 Milyon Dolara Serbest

Pakistan’da iki kişiyi öldürmekle suçlanan Amerikalı, ölenlerin yakınlarının tazminat ödenmesini kabul etmesi üzerine serbest bırakıldı.

CIA ajanı olduğu söylenen Davis, 27 Ocak’ta, Lahor’da, iki sivili vurarak öldürmüştü. Davis, saldırıya hedef olduğunu ve kendisini savunmak amacıyla ateş açmak zorunda kaldığını ileri sürüyor.

Davis, daha sonra konsolosluktaki güvenlik ekiplerinden yardım istemiş ve olay yerine yetişmeye çalışan konsolosluk aracı yolda bir Pakistanlıya çarparak ölümüne sebep olmuştu.

Amerika, İslamabat Büyükelçiliği’nde sözleşmeli olarak çalışan 36 yaşındaki Davis’in diplomatik dokunulmazlığı olduğunu; Pakistan ise buna mahkemelerin karar vereceğini savunuyordu.

Haberlere göre, ölenlerin yakınlarının Amerika’nın 2 milyon dolar “kan parası”nı kabul etmesi üzerine Davis serbest bırakıldı. Zanlının Pakistan’dan ayrılıp ayrılmadığı bilinmiyor.

Amerikan Kongresi, Raymond Davis’in serbest bırakılmaması durumunda, Pakistan’a milyarlarca dolarlık askeri ve ekonomik yardımı kesme tehdidinde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG