Erişilebilirlik

Pakistan Cezaevindeki Taleban Liderini Serbest Bıraktı


Abdülgani Baradar (ortada)
Pakistan, Afganistan’daki barış görüşmelerini desteklemek amacıyla Afgan Talebanı’nın cezaevindeki üst düzey bir liderini serbest bıraktığını bildirdi.

Güvenlik yetkilileri, ellerindeki en üst düzey Afgan Talebanı lideri Abdülgani Baradar’ı serbest bıraktıklarını açıklamakla birlikte, başka ayrıntı vermedi.

Baradar, Karaçi’de 2010 yılında tutuklandığında Taleban’ın ikinci lideriydi. O sırada Baradar’ın Afgan yetkililerle bireysel olarak barış görüşmeleri için zemin yokladığına inanılıyor.

Amerika ve Afganistan da, Taleban’ın silah bırakıp Kabil hükümetiyle görüşmelere başlayacağı beklentisiyle Pakistan’dan, Baradar ve diğer Taleban sorumlularını serbest bırakmasını istiyordu.

Pakistan geçen yıldan bu yana cezaevindeki 33 Taleban üyesini serbest bıraktı.

Kabil hükümeti, uzun süredir Pakistan’ı Taleban liderlerini barındırarak, onlara Afganistan’da saldırılar düzenlemesi için yardım etmekle suçluyordu. Suçlamalar iki ülke arasında gerginliğe yol açarken, İslamabad hükümeti bu iddiaları yalanlıyordu.

Taleban yönetimi 2001 yılı sonlarında Amerika’nın uluslararası kuvvetlerle bu ülkeye düzenlediği askeri operasyonla devrilmişti.
XS
SM
MD
LG