Erişilebilirlik

Pakistan Başbakanından ABD’yle İşbirliği Mesajı


Pakistan Başbakanı İmran Han, başkent İslamabad'a gelen ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’la görüştü. Han, Afganistan'daki savaşın son bulması için siyasi çözümü destekleyeceklerini söyledi.

Halilzad'ın ziyareti, ABD Başkanı Donald Trump'ın Han'a yaptığı Afganistan'da 17 yıldır süren savaşı bitirme ve Taleban'ı müzakere masasına getirme çağrısının ertesine denk geldi.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre İmran Han, Afganistan'daki savaşın son bulması için siyasi uzlaşmayla barışın getirilmesi için çabaları destekleyeceğini ve ABD’yle çalışmaktan memnun olacaklarını belirtti.

Açıklamada Halilzad’ın da ABD’nin Pakistan’la ortak hedefleri barış için çalışmayı beklediğini söylediği aktarıldı.

İslamabad, daha önce de Afgan Talebanı’nın müzakere masasına getirilmesine yardım sözü vermişti. Han geçen Ağustos’ta kurduğu yeni hükümetiyle ilk defa bunun için girişimde bulunacak.

Afganistan doğumlu ABD’li diplomat Zalmay Halilzad, George W. Bush yönetiminde Afganistan, Irak ve BM büyükelçilikleri görevinde bulunmuştu. Başkan Trump, Halilzad’ı üç ay önce Afganistan’da barış müzakereleri için özel temsilci olarak atamıştı.

Göreve geldiği Eylül ayından bu yana İslamabad'ı üçüncü defa ziyaret eden Halilzad, Ekim ayında da Katar'ın başkenti Doha'da Taleban'la bir araya gelmişti.

Terörle mücadelede müttefik olan Pakistan ve ABD’nin ilişkileri inişli çıkışlı bir seyir izliyor. ABD’nin Afganistan’da 14 bin askeri bulunuyor. Askerlere her türlü ikmal ise Pakistan üzerinden sağlanıyor.

ABD ve Afganistan uzun zamandır Pakistan’ı, Taleban’ı gizlice kendi topraklarında korumakla suçluyor. İslamabad bu suçlamaları reddediyor.

XS
SM
MD
LG