Erişilebilirlik

Pakistan ABD’nin Said’in Başına Ödül Koymasını Eleştirdi


Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın “Adalet İçin Ödül” programının internet sitesinde, Leşker-i Tayba adlı terör örgütünün kurucusu olan Sait’in, şu anda örgüte para toplayan Cemaat-ül Dava adlı paravan vakfın başkanlığını yaptığı belirtiliyordu. Amerika, Cemaat-ül Dava’nın ikinci başkanı ve Sait’in yardımcısı Hafız Abdül Rahman Makki’nin başına da 2 milyon dolar ödül koydu.

Leşker-i Tayba militanları tarafından 2008’in Kasım ayında Mumbai’nin finans merkezinde birkaç yere birden yapılan eşgüdümlü saldırılarda 6’sı Amerikalı 166 kişi ölmüştü. Hindistan hükümeti saldırının Pakistan ordusu ve istihbarat örgütü tarafından planlandığını ve Leşker-i Tayba tarafından uygulamaya konduğunu tespit etmişti.

Başbakan Prime Yusuf Rıza Gilani, Amerika’nın ödül koymadan önce Pakistan’a danışmadığını söyledi ve Said aleyhinde kanıt bulunmadığını savundu. Mecliste konuşan Başbakan “ellerinde kanıt varsa bizimle paylaşsınlar” dedi.

Pakistan hükümeti, Sait’i saldırılardan sonra 6 ay süreyle ev hapsinde tutmuş ancak aleyhinde kanıt bulunamadığı için Anayasa mahkemesinin kararıyla serbest bırakmıştı.

Cemaat-il Dava Başkanı hakkındaki suçlamaları reddetti, başına ödül konmasının gerçek nedeninin Amerika’nın bölgedeki faaliyetlerine karşı çıkması olduğunu söyledi.

Obama yönetiminin nerede olduğu bilinen birinin başına ödül koymasıyla alay eden Hafız Muhammet Sait Said, Amerika’dan hakkındaki kanıtları açıklamasını talep etti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı da aleyhinde somut kanıt bulunmadığı sürece 62 yaşındaki militana bir şey yapamayacağını duyurdu.

Amerika’nın terörizm zannıyla aradığı kişiler listesinin başında 25 milyon dolar ödülle Eymen el Zevahiri (Ayman al Zawahiri) bulunuyor. El Zevahiri bir zamanlar el Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin'in danışmanı ve doktoruydu.

XS
SM
MD
LG