Erişilebilirlik

Pakistan 2 Hint Savaş Uçağını Düşürdüğünü Açıkladı


Pakistan, 2 Hint savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı

Pakistan, Hindistan’a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı. Son iki gündür Pakistan ve Hindistan karşılıklı olarak hava saldırıları emri vermişti ve uçaklar havada karşılıklı olarak önlemeler yapıyorlardı. Dün de Hindistan Pakistan hava kuvvetlerine ait bir uçağı düşürmüştü. Nükleer silahlara sahip iki ülke arasındaki gerginlik uzun yıllardan sonra ilk kez bu kadar yükselirken sınır bölgelerinde de askerlerin karşılıklı olarak ateş açtıkları belirtiliyor.

Pakistan Başbakanı İmrah Khan, gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada "Tarih bize savaşların yanlış hesaplarla dolu olduğunu gösteriyor. Oturup konuşmalıyız" dedi.

Her iki ülkenin de nükleer silahlara sahip olması tüm dünya kamuyoyunda kaygı yaratıyor.

İki ülke arasında tansiyon, 14 Şubat’ta tartışmalı Keşmir bölgesinin Hindistan tarafında yaşanan bir intihar saldırısının ardından yükseldi. Bu saldırıda 40 Hindistanlı paramiliter polis hayatını kaybetti. Bu saldırının ardından Salı günü Hindistan’ın, eğitim üssü olduğunu iddia ettiği bir noktaya hava saldırısı düzenlemesinin ardından gerilim had safhaya ulaştı.

Hindistan tarafı bu saldırıda intihar eylemini üstlenen Jaish-Muhammed örgütünün hedef alındığını ve çok sayıda militanın öldürüldüğünü açıkladı. Ancak Pakistan tarafıysa saldırıda kimsenin hayatını kaybetmediğini duyurdu.

Pakistan Ordu Sözcüsü, General Asif Gafur bugün, kendileri Keşmir’in Hindistan’ın kontrolündeki bölgesine 6 hava saldırısı gerçekleştirdikten sonra Hindistan hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Pakistan hava sahasına girdiklerini söyledi.

Gafur, “Bu bir misilleme değildi ancak Pakistan’ın bunu yapabilecek kapasitesini göstermek adına yapıldı. Biz savaş istemiyoruz, sorumlu davranmak istiyoruz tansiyonun artmasını istemiyoruz.” dedi.

Gafur ayrıca, düşürülen Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklarından birinin Keşmir’in Hindistan kontrolündeki kısmına, diğerininse Pakistan topraklarına düştüğünü ve iki pilotun da yakalandığını söyledi.

Pakistan vurulan pilotlardan birinin görüntüsünü de Twitter üzerinden yayınladı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı da daha önce üzenlenen hava saldırısında insanların olmadığı bir bölgenin hedef alındığını dolayısıyla sivil bir kaybın söz konusu olmadığını duyurdu.

Açıklamada “Eğer Hindistan sözde teröristlere destek verenlere kanıtlar olmadan saldırmaya devam ederse biz de Hindistan himayesinde, Pakistan’da terör eylemi gerçekleştirenlere yönelik misilleme yapmak hakkına sahibiz.” ifadelerine yer verildi.

Reuters Haber Ajansı’nın ulaştığı Hindistan Hava Kuvvetleri Sözcüsü hemen duruma ilişkin soruşturmanın sürdüğünü açıklama yapmak için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG