Erişilebilirlik

Özgür Suriye Ordusu ile YPG Çatıştı


.

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu Suriye’nin kuzeybatısında YPG ile çatıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi çatışmaların Ain Daqna kasabası ile Halep’in kuzeyindeki Menagh hava üssü yakınlarında gerçekleştiğini belirtti. Gözlemevi, Türk güçlerin de diğer bölgeleri top ateşine tuttuğunu kaydetti.

YPG adına açıklama yapan Rojhat Roj, “Ain Daqna ekseninde bizler ve Türkler ve paralı askerleri arasında şiddetli çatışmalar oluyor” dedi.

YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu, içinde Arap güçlerin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden Mustafa Bali de Özgür Suriye Ordusu’ndan bazı kişilerin öldürüldüğünü ve yakalandığını belirtti.

YPG ve SDF IŞİD’e karşı savaşta Amerika’nın desteğini alıyor.

İngiltere merkezli İnsan Hakları Gözlemevi çatışmanın nedeninin Türk tarafının ilerleme sağlama çabası olduğunu kaydetti.

Suriyeli muhalifler bu ay Kürt güçlere karşı yeni saldırı için Türk ordusuna katılmaya hazırlandıklarını belirtmişti.

Ankara YPG’yi PKK’nın bir kolu olarak nitelendiriyor.

YPG, Halep’in kuzeydoğusunda sınırın önemli bir bölümünü kontrol altında tutuyor.

Rakka için savaş devam ediyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye Demokratik Güçleri SDF’nin Pazartesi günü Rakka’da IŞİD’le çatıştığını belirtti.

Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, Pazartesi günkü çatışmanın Yarmouk’la Eski Kent’in merkezine yakın yerde gerçekleştiği kaydedildi

SDF, Rakka’nın merkezinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirtiyor. SDF güçlerinin tarihi Eski Cami çevresinde pozisyon aldığı belirtiliyor.

SDF, Pazar gününden buyana devam eden çatışmalarda 11 IŞİD militanının öldüğünü de kaydetti. IŞİD’in yayın organı Aamaq ise sadece Pazar günü 14 SDF üyesinin öldüğünü belirtti.

SDF Rakka'da IŞİD'le savaşıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

XS
SM
MD
LG