Erişilebilirlik

Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Çocuklar Buz Hokeyi Sayesinde Gelişiyor


Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Çocuklar Buz Hokeyi Sayesinde Gelişiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00
Buz hokeyi denge, el-göz koordinasyonu, güç ve dayanıklılık gerektiren bir spor. Öğrenme bozukluğu yaşayan veya otistik olan çocuklar içinse, bu oyun daha da göz korkutucu olabilir. Ancak bazıları bu konuda farklı düşünüyor. Onlara göre buz hokeyi bu tür özel çocuklara önemli beceriler kazandırabilir.

On altı yaşındaki Daniel Sartucci, her cumartesi sabahı, Washington’a yakın Cabin John Buz Pistine geliyor. Şafak sökmeden uyanmak onu rahatsız etmiyor.

Daniel Sartucci, “Çok eğlenceli. Arkadaş edinmek isteyen yeni insanlarla tanışıyorsun. Ve herkes aşağı yukarı aynı. Yani kimse birbiriyle dalga geçemiyor,” şeklinde konuşuyor.

Ancak altı yıl önce, Daniel bir spor takımına katılmayı ilk kez denediğinde, durum farklıydı. Otistik olan Daniel’ı hiçbir takım kabul etmemiş; bir tanesi hariç: Montgomery Özel Hokey Çitaları. Janis Sartucci, Daniel’ın annesi.

Janis Sartucci, “O zamanlar buz pateni yapmasını bilmiyordu. Buz pistine hiç gitmemişti. Patenleri, koruyucu dizlik ve dirseklik gibi diğer buz hokeyi malzemelerini onlar temin etti. Daniel’a buzda kaymayı öğrettiler ve oğlum bunu çok sevdi,” diyor.

Montgomery Özel Hokey Çitaları, otizm, Down sendromu gibi gelişim özrü olanlara yönelik bir buz hokeyi programı. Tamamen gönüllüler tarafından yürütülen program altı yıl önce başlatılmış ve bugün yaşları 5 ila 22 arasında değişen 70 üyeleri var. Emekli Hava Albayı David Lucia, takımın koçu.

David Lucia, “Kendimize hokey takımı diyoruz ama aslında biz sosyal bir takımız. Toplum tarafından bazen dışlanan bu çocuklar buraya geldiklerinde hemen kabul görüyorlar,” diyor.

Lucia, buz hokeyinin özellikle gelişim özürlü çocuklar için çok uygun olduğunu söylüyor: “Buz hokeyi zor bir spor. Eğer bu çocuklar buzda kaymayı ve hokey oynamayı öğrenebiliyorlarsa, her şeyi öğrenebilir ve yapabilirler.”

İşte bundan dolayı, Çitalar sadece bir hokey takımı değil. Daniel’ın annesi, oyuncuların sorumluluk, takım çalışması gibi yeni beceriler kazandığını belirtiyor.

Janis Sartucci, “Daniel büyüdükçe daha iyi oynamaya başladı ve okul takımına girdi. Yani bütün bu çalışmalar, çocukların okula dönük motivasyonunu artırıp, eğitimlerine genel anlamda katkı sağlıyor,” diyor.

Genellikle lise öğrencisi olan danışmanlar hokey programının çok önemli bir parçası. Her oyuncuya birebir destek sağlıyorlar. Alex Gandolfo altı yıldır gönüllü danışmanlık yapıyor.

Alex, “Bu çocuklara yardım edebilmek çok güzel bir duygu. Sadece hokeyde değil, davranış sorunlarını çözme konusunda da ilerleme kaydediyorlar,” diyor.

Çitalar, Amerika Özel Hokey Derneği’nin bir parçası. Ülke genelinde 80 takımın üye olduğu dernek, yıllık turnuvalar düzenliyor. Ancak Lucia, maçların rekabet amaçlı olmadığını vurguluyor.

Koç David Lucia, “Önemli olan katılım. Turnuvalarımızın sonunda kupa vermiyoruz. Herkes bir madalya ve tebrik alıyor,” diyor.

Ve Lucia, herkesin çok iyi zaman geçirdiğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG