Erişilebilirlik

Özel Uzay Kapsülü İstasyona Vardı


Özel Uzay Kapsülü İstasyona Vardı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00
Linki indirmek için

Uzaydaki astronotlara gereken malzemeleri taşıyan Dragon isimli uzay kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı. Bu, uzay istasyonuna erişim için artık ticari firmalarla da çalışan Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi için bir dönüşüm anlamına geliyor. Amerika’nın Sesi’nden Suzanne Presto detayları Washington’dan bildiriyor.

Uzaydaki astronotlara gereken malzemeleri taşıyan Dragon isimli uzay kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na vardı. Bu, uzay istasyonuna erişim için artık ticari firmalarla da çalışan Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi için bir dönüşüm anlamına geliyor.

Bu uçuş, merkezi California’da bulunan SpaceX isimli firmanın NASA’yla yaptığı 1 milyar 600 milyon dolarlık sözleşmedeki 12 kargo uçuşundan ilkiydi. Devlete bağlı olmayan bir kurumun uzay istasyonuna fırlattığı ikinci kapsül. SpaceX Mayıs ayındaki tarihi deneme uçuşunun videosunda görüldüğü gibi, uluslararası uzay istasyonuna yaklaştıktan sonra, astronotlar robot kolu kullanarak Dragon’un kenetlenmesini sağladı.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell’a göre istasyona kenetlenme uçuşun en zorlu bölümü. Shotwell, “İçinde insanların bulunduğu 100 milyar değerinde bir uzay laboratuvarına yanaşıp, kenetlenmek çok büyük dikkat istiyor,” diyor.

NASA yetkilisi Charli Bolden ticari uçuşa başlamanın kritik bir adım olduğunu söylüyor: “Uluslararası Uzay İstasyonu taşımacılığını özel sektöre devrediyoruz ki NASA, güneş sistemi ve Mars gibi esas uzmanı olduğu alanlara odaklanabilsin.”

NASA geçen yıl uzay mekiği filosunu emekliğe ayırdı ve istasyona ulaşım olanağını kaybetti. Rusya, Avrupa ve Japonya uzay istasyonuna erzak ulaştırabiliyor ancak kargo kapsülleri yeryüzüne geri dönmüyor. Oysa Dragon dönüş özelliğine sahip.

Julie Robinson NASA’da çalışıyor: “SpaceX’in Dragon’u bizim için çok önemli. Bu araç sadece uzay istasyonuna erzak taşımakla kalmıyor, yeryüzüne dönme özelliği sayesinde oradan buraya araştırma örnekleri getiriyor. Bir anlamda Dragon, geçen yıl bitirdiğimiz uzay mekiği programının yerini dolduruyor.”

SpaceX ve diğer firmalar NASA’ya istediği esnekliği kazandırsa da, Washinton’daki Amerikan Üniversitesi kamu yönetimi profesörü Howard McCurdy bu işin risk de taşıdığını söylüyor: “Bu aslında büyük bir kumar. Amerika, özel sektörün, dünyadan uzaya ve uzaydan dünyaya insan ve erzak taşımasını, düşük maliyetli ve güvenli uçuşlarla sağlayıp sağlayamayacağı konusunda kumar oynuyor. Bunu NASA son uçuşlarında başaramamıştı.”

SpaceX, Dragon’un üç yıl içinde uzaya insan da taşıyabileceğini öngörüyor.
XS
SM
MD
LG