Erişilebilirlik

Özel Şirketlerin Uzay Projelerine İlgisi Artıyor


Özel Şirketlerin Uzay Projelerine İlgisi Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme göndermek amacıyla ikinci bir Amerikan şirketi daha kendi aracını başarıyla fırlattı. Böylece geçen yıla kadar sadece birkaç devletin başarabildiği bir işi, iki özel Amerikan şirketi gerçekleştirmiş oldu

Merkezi Virginia’da olan Orbital Sciences şirketi, malzeme taşıyan uzay aracını, Virginia’daki Orta Atlantik Bölgesel Roket Alanı’ndan Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi.

Antares roketinin üzerinde fırlatılan Cygnus adlı uzay aracı, Uzay İstasyonu’na 700 kilo malzeme götürdü.

Cygnus uzay aracının fırlatılması, NASA’nın özel sektörün uzay ulaşımını geliştirmesinde ana yatırımcı olarak rol aldığı programın son ayağıydı.

Eski astronot ve Orbital Sciences şirketinin başkan yardımcısı Frank Culbertson’a göre bu gibi ortaklıklar, gelecekte çok etkili olacak: “Uzay programını canlı tutabilmek için özel sektörle NASA’nın gelecekte işbirliği yapması gerekecek. Cygnus’un uzaya fırlatılması, işin zor kısmının ilk adımıydı. İkinci adımdaysa manevra yaparak uzay istasyonuna kenetlenmek gerekiyor.”

NASA, yeni nesil uzay araçlarını geliştirirken uzay taşımacılığında özel sektörün yardımına başvuruyor.

NASA yöneticisi Robert Lightfoot, özel şirketlerin, uzay istasyonundaki bilimsel araştırmalara da destek verdiğini söylüyor: “Orbital Sciences şirketinin sağladığı kargo taşımacılığı sayesinde biz, NASA olarak Dünya yörüngesinin dışındaki uzaya insan göndermek için gereken bilimsel çalışmalara zaman ayırabiliyoruz.”

Uçuş sırasında Cygnus’un bazı sistemleri de denetimden geçecek. Aracın Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanmak için ilk girişimi başarılı olamadı.

NASA, Orbital şirketiyle 1 milyar 900 milyon dolarlık kargo taşıma sözleşmesi yaptı.

Dragon kapsülünün sahibi California’daki SpaceX şirketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo götüren ilk özel uzay aracını üreten şirket. Şirketin NASA’yla 1,6 milyar dolarlık sözleşmesi bulunuyor.

NASA’nın Ticari Mürettabat ve Kargo Programı Başkanı Alan Lindenmoyer, iki şirketin farklı ihtiyaçları karşıladığını söylüyor: “SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na büyük miktarda kargo götürüp getirme özelliği var. Orbital şirketiyse daha büyük basınçlı hacme sahip. Gerektiğinde yoğunluğu daha az, miktarı daha fazla kargo taşıyabilirler.”

Orbital şirketine ait Cygnus aracı, isyasyonun çöplerini toplayacak ve bir ay sonra istasyondan ayrılacak. Cygnus, atmosfere girdikten sonra, SpaceX şirketinin Dragon kapsülünden farklı olarak yanmaya başlayacak.
XS
SM
MD
LG