Erişilebilirlik

Özel Savunma Şirketi Iraklı Mahkumlara 5 Milyon Dolar Tazminat Ödedi


Irak savaşı sırasında gözaltılardan ve mahkumların sorgulanmasından sorumlu özel bir savunma şirketi, Iraklı eski tutuklulara 5 milyon doların üzerinde tazminat ödedi.

72 mağdur tarafından açılan davada, işgal döneminde L-3 Services adıyla görev yapan özel savunma şirketi, mahkumlara dayak atmak, zorla çırılçıplak soymak, aşırı sıcak ortamlara maruz bırakmak ve uzun süre gözaltındakileri uykusuz bırakmak gibi işkence ve kötü muamele yöntemlerinden sorumlu tutularak tazminat ödemeye mahkum olmuştu.

Adını Engility Corporation olarak değiştiren şirket, personelinin o dönem “işgalci güçlerin parçası” olduğunu, bundan dolayı sivil mahkemelerde yargılanamayacağını iddia etmiş ve davanın düşürülmesini talep etmişti.

Ancak 2010 yılında bir Amerikan mahkemesi bu iddiayı, temyiz mahkemesi de özel şirketin davanın düşürülmesi talebini geri çevirmişti.

Davacılar geçen Ekim ayında sonuçlanan davada 5 milyon 280 milyon dolar tazminata razı olmuştu.

Ebu Gureyb cezaevindeki mahkumlara kötü muameleyle ilgili ilk fotoğraflar 2004 yılında ortaya çıkmıştı. Olay tüm dünyada tepkilere ve 11 Amerikan askerinin yargılanmasına yol açmıştı.
XS
SM
MD
LG