Erişilebilirlik

Özel Savcı Mueller’ın Durumu Senato’da Görüşüldü


Senato Komisyonu’nda Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, Mueller’in görevden alınmasıyla ilgili spekülasyonlara son verilmesi gerektiğini belirtti

Başkan Donald Trump’ın, 2016 Başkanlık seçimlerine Rusya’nın olası müdahalesini soruşturması için özel savcı olarak atanan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) eski başkanı Robert Mueller’ı kovabileceği yönündeki iddialar Senato’da gündeme geldi.

Senato Komisyonu’nda Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, Mueller’in görevden alınmasıyla ilgili spekülasyonlara son verilmesi gerektiğini belirtti.

Rosenstein, özel savcı Mueller’in sadece doğru ve iyi bir neden için görevden alınabileceğini, kendisinin de bunu yazıyla gerekçelendirmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Özel Savcı Kimdir?
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

Rosenstein’a ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisinden Mueller’ı kovmasını isteyip-istemediği de soruldu. Adalet Bakanı Yardımcısı, bu soruya, “yasal ve uygun olmayan emirlere uymayacağını” söyleyerek cevap verdi.

Rosenstein, Mueller’ın Rusya soruşturmasını en iyi şekilde yürütmesi için gerekli bağımsızlığa sahip olduğunu düşündüğünü de kaydetti.

Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, Mueller’ı görevden almak için iyi bir neden görmediğini de belirtti.

Bu arada Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da Trump’tan özel savcı olarak Mueller’ın işini yapmasına izin vermesini istedi. Ryan, Mueller’a güvendiğini de belirtti.

Bu konudaki tartışmaları gündeme getiren ise Trump’ın Mueller’in işine son verip-vememeyi değerlendirdiği yönündeki iddialar.

XS
SM
MD
LG