Erişilebilirlik

Özel Savcı Mueller Deutsche Bank’tan Trump’ın Hesaplarıyla İlgili Veri İstedi


ABD’deki Rusya soruşturmasında Özel Savcı Robert Mueller’in Alman Deutsche Bank’tan Başkan Donald Trump ve ailesine ait hesaplarla ilgili veriler talep ettiği bildirildi.

Mueller, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları ve Rus yetkililerle Trump’ın seçim kampanyası danışmanları arasında olası gizli işbirliğini soruşturuyor.

Haber ajansı Reuters ve Alman Handelsblatt gazetesinde yer alan haberlere göre, Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’a birkaç hafta önce Mueller’den, belirli para ve kredi işlemleri hakkında bilgi sunmaları için talep yazısı geldi.

Haberlerde bu bilginin kaynağı, konuyla ilgili bilgi sahibi olan ve kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir kişiye dayandırıldı.

Trump’ın organizasyonuna emlak sektörü girişimleri için yüz milyonlarca dolar kredi veren Deutsche Bank, herhangi bir müşterileriyle ilgili yorum yapmayacaklarını belirtti.

Banka geçen Haziran ayında ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların Trump’ın mali kaynaklarının detayları hakkında bilgi talebini mahremiyet yasalarını gerekçe göstererek reddetmişti.

Rusya seçimlere müdahale ettiği iddialarını reddederken, Trump da Rus yetkililerle gizli bir işbirliğinin olmadığını vurguluyor.

Alman bankası, son 10 yılda Trump’a büyük miktarlarda kredi veren birkaç önemli kredi kuruluşundan biri. Trump’ın otel ve kumarhanelerinde 1990’larda yaşanan bir dizi iflas vakası, Wall Street’teki birçok kuruluşun kendisine kredi vermede tereddüt etmesine neden oldu.

Kayıtlara göre Trump 2011’de Miami’daki golf tesisi Doral’i satın almak için Deutsche Bank’tan 106 milyon dolar kredi aldı. Kredinin vadesi 2023’te dolacak.

Deutsche Bank ayrıca Washington’daki Trump Oteli için de 170 milyon dolara kadar varan kredi sağladı.

Banka, 2012 tarihli mülk kayıtlarına göre, Chicago’daki Trump Uluslararası Oteli ve Gökdeleni için de 640 milyon dolara varan kredi sundu.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, müşterilerin mahremiyetini koruyan Amerikan federal yasalarının Kongre’den gelen talepleri kapsamadığını savunuyor.

Deutsche Bank geçen Ocak ayında, Rusya kaynaklı paranın aklanması için kullanılmış olma ihtimali olan 10 milyar dolarlık sahte ticareti organize etmekten dolayı 630 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

XS
SM
MD
LG