Erişilebilirlik

Otomotiv Sektöründe Üretim Rekoru


Otomotiv Sektöründe Üretim Rekoru
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
Linki indirmek için

Bu yıl tüm dünyada otomotiv sektöründe üretim rekoru kırıldı. Washington’daki Worldwatch Dünya Gözlem Enstitüsü’ne göre 80 milyon yeni otomobil ve kamyonet üretildi

Bu yıl tüm dünyada otomotiv sektöründe üretim rekoru kırıldı. Washington’daki Worldwatch - Dünya Gözlem Enstitüsü’ne göre 80 milyon yeni otomobil ve kamyonet üretildi. Ancak rekor düzeyde üretim, fosil yakıt kullanımını ve iklim değişikliğine yol açan karbon salınımını artırdığı gerekçesiyle çevrecileri kaygılandırıyor.

Dünya, trafiğe 80 milyon aracın daha eklenmesiyle yollarda bir milyar araç eşiğine artık çok daha yakın. Bunların çoğu petrolle çalışan araçlar. Çıkardıkları egzoz hava kirliliği ve küresel ısınma gibi çevre sorunlarına neden oluyor.

Worldwatch - Dünya Gözlem Enstitüsü’nden Michael Renner, küresel otomotiv üretimini raporunun yazarı. Renner, “En çok otomobili geçtiğimiz on yılda ekonomisi çok hızlı büyüyen Çin üretiyor. Çin artık en büyük üç otomotiv üreticisi olan Almanya, Japonya ve Amerika’nın önüne geçti,” şeklinde konuşuyor.

Rapora göre hibrit ve elektrikli araçlar toplam otomotiv üretiminin %2’sinden az.

Ancak otomotiv sektörü temsilcileri, çevreye önem verdiklerini kaydediyor. Otomobil piyasasını izleyen Edmunds.com’dan uzman Steven Brooks, sektörün çevreci araçlara olan talebi karşılamaya çalıştığını söylüyor: “2015 yılı sonuna kadar 43 farklı araç tüketicilerin beğenisine sunulacak. Bunlardan arasında elektrikle işleyen araçlar da var.”

Ancak Renner, enerji tasarrufu yapan temiz araçlara yönelmedikçe elektrikli araçların tek başına çevre sorunlarını çözemeyeceğini söylüyor: “Elektrik üretme sistemimizde ciddi bir değişiklik yapmazsak, yani elektriği hala kömür ve fosil yakıtları kullanarak elde edersek, sadece elektrikli araçlar kullanmak çevreyi korumada çok etkili olmaz.”

Sektör uzmanlarına göre hidrojen yakıt hücreleri, hafif ama dayanıklı magnezyum ve karbon kompozitleri gibi deneysel yeni malzemeler, yarının otomobillerinde enerji tasarrufu sağlayabilir. Ancak bu gelişmelerin hayata geçmesi yıllar sürecek. Steven Brooks, günümüz piyasasında tüketici tercihini benzin fiyatlarının belirlediğini söylüyor: “Amerika’da en çok orta büyüklükteki dört kapılı binek araçlar satılıyor. Ancak benzin fiyatlarının yükselmesiyle artık daha küçük hibrit araçlar da rağbet görüyor.”

Birleşmiş Milletler’e göre karayolu ulaşımı, sera etkisi yapan gaz salınımının %20’sini oluşturuyor.

Worldwatch - Dünya Gözlem Enstitüsü’nün çalışmasına göre gelişmekte olan ülkelerde bile otomobille katedilen mesafeler son 10 yılda iki kat arttı. Uzmanlara bu eğilimin kamu sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için hükümetlerin toplu taşımacılığa önem vermesi gerektiğini söylüyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG