Erişilebilirlik

Otomobil Dünyasının Görkemli Hikayesi


Otomobil Dünyasının Görkemli Hikayesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Sürücüsüz otomobiller, yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Yakında uçan otomobiller kitlesel kullanıma açılacak. Ancak otomobillerin gelişimi hiç kolay olmadı. Alman mühendis Karl Benz tarafından üretilen ilk benzinle çalışan otomobil, üç tekerlekliydi ve saatte en fazla 16 kilometre hızla gidebiliyordu.

Bu otomobilin az sayıda üretilen replikalarından biri de İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Key Museum’da sergileniyor. Ancak sergilenen tek otomobil o değil. Müzede, 19.yüzyılın sonundan 21. yüzyılın başına kadar üretilen 130 klasik otomobil yer alıyor. Bunlar içinde otomobil tarihine yön vermiş markaların ilk modelleri ayrı bir yer tutuyor. Müze hem otomobil tutkunları için hem de insanlığın yakın tarihini otomobiller üzerinden okumak isteyenler için gerçek bir cennet.

Otomobilin evrimi

1900’lü yılların ilk yarısında daha çok zenginlerin gösteriş merakını yansıtan modellerin yanı sıra özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında otomobil kullanımının yaygınlaşmasına hizmet eden küçük ve ekonomik modeller teknoloji tarihiyle sosyal tarihin iç içe geçtiğini gösteriyor. Adeta bisiklet lastiğini andıran ilk otomobil tekerleklerine, sileceksiz camlara, elle değiştirilen viteslere ve at arabalarında kullanılanlara benzeyen kornalara rastlamak birçok ziyaretçi için şaşırtıcı oluyor.

Müzenin kurucuları Murat ve Selim Özgörkey kardeşler. Müzenin adı iki kardeşin soyadındaki son heceden geliyor. Klasik otomobil düşkünü olan kardeşler, otomotiv sektöründe de faaliyet gösteren bir şirketler grubunun sahibi. 2002 yılında başladıkları klasik otomobil toplama merakı, yıllar içinde bir müze oluşturma fikrine dönüşmüş. Uzun ve zahmetli bir sürecin sonunda yenilenen klasik otomobiller, fabrikadan çıktıkları ilk günkü halleriyle ziyaretçileri karşılıyor.

Batman’in otomobili de sergileniyor

Koleksiyonda ilk itfaiye araçlarından birini ya da ticari amaçla kullanılan otomobillerin ilk örneklerini de görebilirsiniz. Dikkat çeken parçalardan biri de Batmobile. 1966 yılında çekilen Batman filminde kullanılan aracın aslına uygun olarak üretilmiş birkaç replikasından biri de müzede sergileniyor.

Key Museum’da sadece otomobillerin değil motosikletlerin tarihini de görmek mümkün. Efsane markaların farklı dönemlerde ürettiği 40 farklı motosiklet, iki tekerleğin tutkuya dönüşmesine ışık tutuyor.

1950’lerden kalma benzin istasyonu

Otomobil ve motosikletin vazgeçilmezi olan benzin pompaları da müzenin dekorunu tamamlıyor. Benzinle çalışan otomobillerin icat edildiği yıllarda, sürücüler benzini eczacı ve hırdavatçılardan alabiliyordu. Benzin pompalarının geliştirilmesi zaman aldı. Müzede bu ilk benzin pompalarının örneklerini de görmek mümkün. Orijinal ekipmanların kullanıldığı 1950’li yıllara özgü bir benzin istasyonu da ziyaretçileri tarihte bir yolculuğa çıkartıyor.

Müzede ayrıca model otomobil tutkunları için, çocukluk yıllarındaki heyecanı canlandıracak 2 bin 550 parçadan oluşan bir koleksiyon bulunuyor. Bir zamanlar her otomobile kişiliğini veren maskotlar, zaman içinde yayaların can güvenliği de gözetilerek kullanılmamaya başladı. Ancak Key Museum’de her biri ayrı bir tasarım harikası olan maskotların 300 parçalık seçkin bir örneğini görmek mümkün. Müzede dikkat çeken bölümlerden biri de otomobil temalı eşarp koleksiyonu.

XS
SM
MD
LG