Erişilebilirlik

Otomatik Kesintiler Halkı Nasıl Etkileyecek?


Otomatik Kesintiler Halkı Nasıl Etkileyecek?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00
Amerikan Kongresi, Mart ayı bitmeden yeni harcama yasasını kabul ederek federal hükümetin ay sonunda ödeneksiz kalmasını engelledi. Mevcut düzenleme öncekinin devamı ve Eylül ayı sonuna kadar yürürlükte kalacak. Ama yeni düzenleme ülke içi ve savunma programlarında, 85 milyar dolarlık otomatik kesintilerin yürürlüğe girmesinin önüne geçmiyor. Otomatik kesintiler tüm federal devlet kurumlarını etkileyecek. Memurlar ve diğer kamu görevlilerine kısmen ücretsiz izin verileceği gibi, sözleşmeli çalışanlar doğrudan işlerini kaybedebilir. Amerika’nın Sesi muhabiri Chris Simkins, Washington yakınlarındaki Maryland eyaletindeki bir kente giderek otomatik kesintilerin halkın yaşamını nasıl etkileyeceğini inceledi.

Maryland eyaletinin Frederick kentindeki belediye havaalanında hava trafik görevlileri son derece işlek hava sahasına sahip bu bölgede pilotları yönlendirmeye çalışıyor. Otomatik kesintiler devreye girdiğinde, bu havaalanı da diğer küçük havaalanları gibi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. 11 yıldır bu işi yapan Mamie Ambrose sözleşmeli çalışıyor ve altı meslektaşıyla birlikte işini kaybedebilir: “Aramızda madalyalı eski muharipler var. Siyasi kazanımlar ve oyunlar uğruna bizi sokağa atıyorlar. Gelirimizi kaybedecek ve çok sayıda insanla birlikte iş bulma kuyruklarında bekliyor olacağız.”

Frederick kentinin nüfusunun %20’den fazlası doğrudan ya da dolaylı olarak federal hükümete çalışıyor. Kentteki en büyük federal kurum olan Fort Detrick askeri üssündeki tıp araştırma merkezi 10 bin kişi çalıştırıyor. Frederick ve çevre bölgeler, federal bütçe kesintilerini endişeyle bekliyor.

Frederick Belediye Başkanı Randy McClement, bir gönüllüyle birlikte düşük gelirli yaşlı vatandaşlara sıcak yemek dağıtıyor. Başkan, iş ya da maaş kaybına yol açması beklenen federal bütçe kesintilerinin dolaylı şekilde bu gönüllü yardım kurumlarına da zarar verebileceğinden kaygılı: “Eğer bu yaşlılara yardım programında gönüllü çalışanlar iş kaygısına düşer, ya da ücretsiz izinden dolayı gelir kayıplarını kapatmak için ek işlerde çalışmaya başlarsa bu durumda gönüllü yardım işlerine zaman ayırmaktan vazgeçebilirler.”

Belediye başkanı, kimsenin kesintilerden tam olarak nasıl etkileneceğini bilmediğini, ama işten çıkarılma ya da maaş kesintilerinin Frederick halkını kısmen etkileyeceğini söylüyor: “Bu kentte yaşıyorlar, burada alışveriş yapıyorlar, burada çalışıyorlar. Haftada bir günleri kesilirse, bu hizmetlerde de azalma göreceğiz. Sonuçta belediyemizin zarar göreceğini düşünüyorum.”

Frederick’in ekonomik kalkınma müdürü Richard Griffin, her şeye rağmen 65 bin kişinin yaşadığı kentin ekonomisinin geliştiğini ve her yıl 1 milyon 500 bin kişinin kenti ziyaret ettiğini söylüyor: “Ekonomimiz tek bir şeye dayanmıyor. Turizm sektörünün katkısı büyük ve çok ziyaretçimiz var. Bunun da federal kesintilerin yol açacağı ekonomik kaybı telafi edeceğini düşünüyorum.”

Yerel esnaflardan kuyumcu Jeff Hurwitz, federal bütçe kesintilerinin uzun vadede tüketici harcamalarını etkilemeyeceğini düşünüyor: “Ben kesintilerin etkisinden kaygılanmıyorum. Herkes etkinin fazla olmadığını görecek.”

Frederick bir süre önce yeniden toparladığı ekonomisi nedeniyle ödül aldı. Amerika’da son ekonomik krizden sonra çok az kent yeniden toparlanma başarısına sahip oldu. Devletin yapacağı kesintilere rağmen bölge halkı bundan da daha güçlü çıkacağına inanıyor.
XS
SM
MD
LG