Erişilebilirlik

Oscar Ödüllü Aktörün Yeni Hedefi


Oscar Ödüllü Aktörün Yeni Hedefi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Uganda diktatörü İdi Amin’i canlandırdığı rolle Oscar ödülü alan Forest Whitaker, ününü kullanarak Afrika ve Latin Amerika gibi çatışma ve iç savaşın sürdüğü bölgelere barış ve dostluğun gelmesi için çalışıyor

Forest Whitaker, 2007 yılında Uganda diktatörü İdi Amin’i canlandırdığı rolüyle Oscar ödülü almıştı.

Aktör, filmin çekildiği sırada iç savaştan yıkılan Uganda’yı da görme fırsatı bulmuş ancak bu, onun ilk kez karşılaştığı bir görüntü değilmiş.

Whitaker, “Yanılmıyorsam böyle bir durumla ilk kez kuzenim Vietnam savaşına gittiğinde karşılaşmıştım. Döndüğünde tamamen farklı biriydi,” diyor.

Hayatının Amerika’da güçlenen sokak çetelerinden etkilendiğini belirten aktör, tehlikeli bölgelerde bulundukları için bazen okula gidememiş. Whitaker, konu hakkında bir şeyler yapmaya ilk kez Uganda’da karar vermiş: “Uganda’nın kuzeyindeki çocuk askerlerle çalışmaya başladım, işte tam burada Amerika’daki çocuklarla buradakilerin aynı hikaye ve duyguları paylaştığını farkettim.”

Whitaker, ihtiyacı olan toplumlara kalkınma ve uzlaşma sağlaması amacıyla 2012 yılında Barış ve Kalkınma Girişimi Kuruluşu’nu kurmuş. Uluslararası organizasyonlar ve uzmanlarla birlikte çalışan kuruluş, Uganda’nın kuzeyinde, Güney Sudan’da ve Meksika’da okuma – yazmayı teşvik ediyor. Eğitimin herşeyin başı olduğunu belirten aktör, insanların bir meslek edinip, yeteneklerini geliştirdiklerinde suça eskisi kadar yatkın olmadıklarını çünkü amaçlarının değiştiğini belirtiyor.

Kuruluş, kanlı iç savaşın devam ettiği Sudan’ın güneyinde dokuz bilgisayar merkezi inşa ediyor.

Aktör kurluşun işleyisi hakkında şunları söylüyor: “Bir zincir gibi işliyor, önce öğretmenleri eğitiyorsunuz, sonra onlar da halkı eğitiyorlar.”

Kuruluşun Tijuana, Meksika’daki şubesi gençleri madde bağımlılığından kurtarıyor.

Whitaker, “Mafya ya da uyuşturucu satıcısı olarak lider olan bu insanlar aslında fırsat bulsalar ekonomide, ticarette yada üniversitede alanlarında lider olurlardı,” diyor.

Uganda’nın kuzeyindeki eski çocuk askerler, yaşadıkları travmayı nasıl atlatacaklarını öğreniyor.

Whitaker “Geldikleri bölgelerle bağlantılarını kesmek için bu çocuklar çok kötü şeyler yapmaya zorlanmış olabilir. Kendi yakınlarına zarar verdikleri için çocuklar utancından geri dönemiyor,” diyor.

Ünlü aktörün yoğun bir çalışma programı var. Yürütülen projeleri bizzat takip eden Whitaker, bölgelere birkaç ayda bir ziyaretlerde bulunuyor. “Sinemayla ilgilenmeye devam edeceğim ama asıl amacım bu. Yapmam gerekenin de bu olduğunu sanıyorum. Zamanımın çoğunu alıyor ama inanılmaz insanlarla tanışmamı da sağlıyor.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG