Erişilebilirlik

Ortaokul Öğrencilerine Yaz Kampında Tıp Eğitimi


Amerika’da nüfus yaşlandıkça, sağlık sektöründe çalışan ihtiyacı artıyor. Virginia’da, Warrenton bölgesinde yürütülen bir yaz programı, ortaokul öğrencilerine çeşitli meslek alanlarında bilgi ve beceriler kazandırıyor. Amerika’nın Sesi’nden Susan Logue Fauquier Hastanesi’ndeki kampı ziyaret etti.

Henüz ortaokul mezunu bile olmayan öğrenciler hastanede her gün kullanılan tedavi tekniklerini öğreniyor.

Wendy Greenwood, “Sağlık alanında çalışmadan önce yara nasıl dikilir bilmiyordum,” şeklinde konuşuyor.

Wendy Greenwood Fauquier Hastanesi’nde hemşire. Gençleri sağlık sektörüne yönlendirmek için, beş yıl önce tıp kampı projesini başlatmış: “Bu konuda neler yapabileceğimizi, neler öğretebileceğimizi düşündük.”

Yara dikme çok ilgi görüyor. Denek olarak domuz ayakları kullanılsa da aletler acil servislerde kullanılanlarla aynı.

Bu gençlerin hepsi yara dikmeyi geçen yılki kampta öğrenmiş.

Xing Zhang, “Bu yıl biraz daha ilerledik ve zımbalamayı da öğrendik,” diyor.

Öğrenciler, alçı uygulamayı, yaralıları sedyeye taşımayı ve bir domuz cenini üzerinde inceleme yapmayı da öğrendi.

Shreyas Garga geçen yılki kampta geleceğini planlamaya başlamış: “Geçen yıl, yara dikmeyi ilk kez öğrendiğimde cerrah olmaya karar verdim.”

Öğrencilerin çoğu kampa doktor veya hemşire olma fikriyle katılsa da başka meslekler hakkında da eğitim görüyor.

Ameliyathane asistanı Thomas Cobert bir cerrahın kullandığı aletleri kullanıyor: “Ameliyatta cerraha yardımcı olacak ikinci bir cerrah olmadığında devreye giriyorum.”

Bu işinden önce Cobert, ameliyathanede kullanılacak aletleri hazırlayan teknoloji uzmanıydı.

Thomas Cobert, “Eğer liseden mezun olurken ameliyat asistanlığı mesleğinin ne olduğunu bilseydim, doğrudan bu alana yönelirdim,” şeklinde konuşuyor.

Kampın başka bir amacı da öğrencilerin Fauqier Hastanesi’nde çalışmasını sağlamak. Hastaneye hemşire olarak geri dönen Emily Kacsmar, yaz kampından çok yararlandığını söylüyor: “Bu, bence, bir hastane ortamında istediğiniz her şeyi denemenizi sağlayan çok geniş kapsamlı bir program.”

Kampın başarısını değerlendirmek için henüz çok erken olsa da, geçen yaz tek dönem olan program bu yıl beş dönem olarak gerçekleşti.
XS
SM
MD
LG