Erişilebilirlik

Ortadoğu ve Afrika’nın Çikolatası Diyarbakır’dan


Ortadoğu ve Afrika’nın Çikolatası Diyarbakır’dan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

1990’lı yıllarda Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan işadamı Yüksel Kaya, 15 yıl sonra çikolata imalatçısı olarak döndü. Kaya, Diyarbakır’a kurduğu fabrikada ürettiği çikolataları Ortadoğu ve Afrika’daki 17 ülkeye satıyor.

Adı Yüksel Kaya, aslen Ağrılı ama Diyarbakır’da yaşıyor. 1998 yılında siyasi nedenlerle Türkiye’yi terk etmek zorunda kalmış. Kaçak yollardan Avrupa’ya giden Kaya buradan Kanada’ya geçmiş. Yaklaşık 15 yıl Kanada’da yaşayan Kaya, Türkiye’ye dönerek çikolata fabrikası açmaya karar verdi. Yer olarak da Diyarbakır’ı seçti. Kaya, Ağrılı olmasına rağmen Diyarbakır’a yatırım yapmasının nedenini şu cümlelerle açıkladı ;”Neden Diyarbakır? Diyarbakır Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük şehridir, en çok göç alan şehridir, en çok genç ve işsizin olduğu şehirdir. Bunlar buraya gelmemizde etken oldu. Memleketimizi sevdiğimiz için geldik bir de o dönem çözüm süreci vardı. Çözüm süreci de biraz etkili oldu. Çözüm süreci bitti ama biz devam ediyoruz, kapasitemizi arttırarak devam ediyoruz.”

Kaya, Diyarbakır’a kurduğu fabrikada 50 kişiyle üretime başladı. Günde 65 çeşit çikolata üreten Kaya, hedefinin 150 çeşit ürün olduğunu belirterek, “2015’te biz imalata başladığımız zaman 17 çeşit çikolatayla başladık. Hemen senemiz dolmadan 2 milyon liraya mal olan çokorem makinası aldık. Şu anda 65 çeşit imalat yapıyoruz, yeni makinalar geldiğinde çeşitliliğimizi 150’ye çıkaracağız. Şu anda günlük kapasitemiz 13 ton. Bu makineleri getirdiğimizde günlük kapasitemizi 20 tona çıkarmamız gerekiyor. Kapasitemizi 20 tona çıkardığımızda daha fazla istihdam daha fazla sigortalı çalıştırma ve daha fazla aileye yardımcı olma imkanımız olacak ”dedi.

Kaya’nın fabrikasının asıl dikkat çeken yönü ise müşterileri. Ortadoğu’dan Afrika’ya 17 ülkeye ihracat yapan Kaya, “En büyük tedarikçimiz Irak’tır, sonra Kuveyt geliyor, Libya, Lübnan, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Güney Afrika, Nijerya, Kamerun, şu anda Yemen’e de başladık. Bugün itibariyle Suudi Arabistan’dan son izinlerimizi de aldık, bayramdan sonra hemen yapıp göndereceğiz. Sudan’a giriş izinlerimiz aldık. Sudan’ı da eklersek 17 ülkeye satıyoruz. Bu yeterli midir? Kesinlikle değil. Diyarbakır’dan en az 60 ülkeye ihracat yaparsam yeterli bulurum” diye konuştu.

Fabrikayı gezerken bir kişi dikkatimiz çekiyor. Adı Ahlam Seyyaği. Yemenden Diyarbakır’a çikolata almak için gelmiş. Fabrikayı ve ürünleri dikkatlice inceliyor. Yemendeki sorunlara rağmen, çikolata almak için Diyarbakır’a kadar gelen Seyyaği, “Bizim ülkemizde yaşayanlar çikolatayı çok seviyor, bizim oralar sıcak ve yaşam durağandır. Ben buraya gelip çikolatanın nasıl yapıldığını görmeye geldim ve mutlu oldum. Fabrikanın çok temiz olduğunu görmekten mutlu oldum, kalite çok yüksek. Bena göre en iyi çikolata Türkiye’de yapılıyor. Buraya çikolata alıp, kendi ülkeme götürüp satmaya geldim. Türkiye’deki en iyi çikolata burada” şeklinde konuştu.

Kaya, çikolataya Kanada’da yetişen Maple ağacının adını vermiş. Maple aynı zamanda Kaya’nın Kanada’nın Toronto kentinde yaşadığı mahallenin de adı.

XS
SM
MD
LG